Złoty Jubileusz ks. bp. Antoniego Dydycza

Ulubioną pieśnią Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej „Polesia Czar” w wykonaniu zespołu Voci Cantati, rozpoczął się koncert z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza.

Uroczystość zorganizowano 12 czerwca w wypełnionej po brzegi konkatedrze Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim.

Słowo wstępu, rozpoczynające Jubileusz, wygłosili ks. prał. Andrzej Krupa, proboszcz parafii konkatedralnej, Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Bogusław Karakula, burmistrz Sokołowa Podlaskiego.

Koncert poprowadzili aktorzy – Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik, prywatnie wieloletni przyjaciel biskupa Antoniego Dydycza.

Zaproszenie na uroczystości jubileuszowe było skierowane  do wszystkich, dlatego mógł na nie przyjść każdy, kto choć w małym stopniu chciał podziękować Księdzu Biskupowi za długoletnią posługę kapłańską.

Całość przybrała formę podziękowań, które Jubilatowi w imieniu ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich, składali ich przedstawiciele.

Jako pierwsi głos zabrali członkowie Akcji Katolickiej, której misja, jak mówił prowadzący Jerzy Zelnik jest absolutnie niezbędna, szczególnie w dzisiejszych czasach, po spustoszeniach jakie dokonały się w Polsce po II wojnie światowej i potem, za rządów komunistycznych.

Następnie biskupowi dziękowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które na co dzień pełni podobną rolę, co wspomniana już Akcja Katolicka, z tym, że z racji młodości zwraca większą uwagę na samo dochodzenie do dojrzałości. Biorąc pod uwagę samą osobę ludzką.

Nie zabrakło także delegacji ze Wspólnoty Maryjnej, Służby Liturgicznej oraz Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła. Na uroczystości stawili się też harcerze i młodzież, którą biskup upodobał sobie w szczególności.  Byli też członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które w codziennej działalności kładzie duży nacisk na sprawy społeczne i bytowe. Jednocześnie zawsze mając do zaoferowania w przestrzeni formacyjnej środki i metody wyrastające z Pisma Świętego i nauczania Kościoła.

Słowa uznania i szacunku do biskupa skierowali również wolontariusze i podopieczni Caritasu, katecheci, pielgrzymi, członkowie wspólnoty neokatechumenalnej oraz organizatorzy koncertu jubileuszowego – Sokołowski Ośrodek Kultury, Kuria Diecezjalna w Drohiczynie i Parafia Konkatedralna w Sokołowie Podlaskim.

Niemal każda z delegacji w swych podziękowaniach zaznaczała to, jak duży wpływ wywiera na nich osoba księdza biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza – pasterza obdarzonego niezwykłym darem przekazu. Mówiącego zawsze w sposób jasny i zdecydowany, ale zawsze też oparty na Słowie Bożym.

Spotkanie w Sokołowie Podlaskim stało się okazją do zaprezentowania Księgi Jubileuszowej wydanej z okazji Jubileuszu Biskupa Dydycza, ukazujący księdza biskupa takiego, jakiego nie znamy, począwszy od samego jego dzieciństwa. Publikacja pt. „Brat i Biskup” jest pracą zbiorową ludzi bliskich życiu i posłudze biskupa, pod redakcją ks. Pawła Rytela-Andranika oraz o. Andrzeja Derdziuka OFMCap.

Całość ukazuje życiorys Jubilata zarówno w zakonie kapucynów, jak i podczas jego posługi biskupiej. Zawiera też wiele interesujących wątków ukazanych we wspomnieniach świadków jego życia, począwszy od dzieciństwa, aż do czasów obecnych.

Po raz pierwszy w książce zamieszczono bibliografię wybranych publikacji, obejmującą 14 książek i 550 artykułów oraz innych tekstów. Na końcu zaś czytelnik znajdzie Album Jubileuszowy, obejmujący wiele nieznanych dotąd fotografii.

Z racji Jubileuszu nakładem Biblioteki Drohiczyńskiej została również wydane zbiorowa praca naukowa pod redakcją ks. prof. Edwarda Jarmocha, poświecona ks. bp. Antoniemu Dydyczowi, a zatytułowana:  „Idąc na cały świat”.

Biskupowi Dydyczowi za dotychczasową współpracę podziękowało także Katolickie Radio Podlasie, którego kapituła postanowiła uhonorować biskupa statuetką Platynowego Mikrofonu, w kategorii „Wkład w rozwój regionu”. Statuetkę, mającą stanowić uznanie zasług dla rozwoju i promocji naszej małej Ojczyzny, biskupowi wręczyli dyrektor rozgłośni ks. kan. Sławomir Kapitan oraz dyrektor strategiczny Radia Podlasie Grzegorz Skwarek.

Na koniec należy także wspomnieć o oprawie muzycznej koncertu jubileuszowego, którą przygotowali laureaci Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „ Śpiewajmy Panu – Podlasie 2013” , zespoły działające przy Sokołowskim Ośrodku Kultury: „Voci Cantati” i „Sokołowianie” oraz solistki z Sokołowskiego Ośrodka Kultury – Anna Filipek i Paulina Toczyska.

Jedna z pieśni wykonał też specjalnie z chórzystami osobisty sekretarz Jubilata ks. kan. Łukasz Gołębiewski.

Ks. bp Antoni Dydycz, dziękując za wilka życzliwość, która była widoczna podczas tego wyjątkowego spotkania, poprzedzającego uroczystości jubileuszowe, które zostały zaplanowane na dzień jego Patrona św. Antoniego – 13 czerwca w Drohiczynie, zauważył wysoki poziom artystyczny, w którym  ujawniło się otwarcie na piękno ich wykonawców.

Po zakończonym koncercie ustawiła się zaś długa kolejka tych, który zechcieli osobiście złożyć życzenia  Pasterzowi Kościoła drohiczyńskiego w tym wyjątkowym dla niego czasie.

Karolina Skibniewska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl