„Sejm powinien być rozwiązany” – bp. Antoni Dydycz

Na Jasnej Górze odbyła się 30-sta jubileuszowa Pielgrzymka Ludzi Pracy. W homilii podczas Eucharystii ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz mówił o problemach ludzi pracujących. 

Centralnym punktem pielgrzymowania jest uroczysta suma koncelebrowana przez Duszpasterzy Ludzi Pracy, pod przewodnictwem ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Homilię wygłosił ks. bp Antoni Dydycz – pasterz kościoła drohiczyńskiego.

Powiedział, że dziś osoby pracujące napotykają na różne problemy. W tym kontekście wskazał na potrzebę godziwej zapłaty, dzięki której ludzie nie będą decydować się na emigracje.Zwrócił uwagę na obłudę osób, które przyznając się do rodowodu Solidarności, a ich działania nie służą poprawie sytuacji pracujących.

 – Dzisiaj wielu przyznaje się do solidarnościowego rodowodu. Ale jak to rozumieć, skoro przed laty zabiegali o wolne soboty, o przejście na emeryturę w wieku lat 50. dla kobiet, 55. dla mężczyzn. A czego domagają się obecnie ? I do tego nie oferując żadnej pracy” – mówił ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz.

Pod koniec homilii ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz mówił o niejasnych przepisach i problemach w egzekucji prawa.Stwierdził, że Sejm nie spełnia swej funkcji w tej kwestii i powinien być rozwiązany.

– Sejm powinien w tej materii kontrolować rząd, jedynie Sejm może rząd kontrolować, a jest całkiem odwrotnie, Sejm zupełnie nie wypełnia swojej podstawowej misji (…) opozycja jest totalnie torpedowana”; „bo wychodzi na to, że to nie Sejm kontroluje rząd, ale rząd steruje wbrew konstytucji Sejmem”; „Sejm jawnie nie wypełnia swoich podstawowych misji, (…) powinien być rozwiązany” – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz”.

 W tym roku szczególną intencją była sprawa bezrobocia i umów tymczasowych.Polski pracownik i polska praca umiera, bo rządzący, z pracownika chcą zrobić bezduszny automat do produkcji dóbr – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

– W naszym kraju już prawie 4 mln. ludzi pracuje na umowach śmieciowych. Umowach, które traktują człowieka, jak przedmiot. Pozbawiaja go stabilizacji w zatrudnieniu, prawa do urlopu wypoczynkowego, bezpieczeństwa socjalnego. Mało tych upokorzeń? To przecież premier i jego koalicja rządząca postanowiła odebrać resztkę nadziei Polakom na spokojna starość po wieloletniej ciężkiej pracy; skazując nas na pracę aż do śmierci.  Trzeba z tego miejsca powiedzieć to, o czym wiemy od pięciu lat, głośno – rząd premiera Tuska to rząd antypracowniczy – powiedział Piotr Duda.    

Szef Solidarności zapowiedział, że 29 września w czasie marszu „Obudź się Polsko” związkowcy będą bronić praw pracowników i wolnego dostępu do wszystkich mediów, w tym TV Trwam.

– Dzisiaj na szczycie ze zgromadzonymi pielgrzymami odbyła się modlitwa różańcowa jako przygotowanie do Mszy św. Następnie zgromadzeni wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów filharmonii wrocławskiej, po którym odbyło się wystąpienie przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy. Po przemówieniu rozpoczęła się uroczysta Msza święta koncelebrowana. Pod koniec Eucharystii odbyło się oddanie Matce Bożej ludzi pracy. Oddanie i modlitwę oddania skierował do Matki Najświętszej krajowy duszpasterz ludzi pracy, ks. Biskup Kazimierz Ryczan ordynariusz kielecki – powiedział ks. prałat Jan Iłczyk, sekretarz krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy.

Pielgrzymka ludzi pracy nawiązuje do spotkań organizowanych w Częstochowie przez bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jest ich kontynuacją.

-Te uroczystości były po to, aby zgromadzić na Jasnej Górze ludzi pracy, którzy pragną podziękować Matce Bożej za dar pracy, ale także poprosić o błogosławieństwo (…) Te uroczystości organizują związki zawodowe, a przede wszystkim NSZZ Solidarność. Taka myśl przyświecała błogosławionemu ks.  Jerzemu Popiełuszce i taka myśl przyświeca nam dzisiaj, kiedy gromadzimy się na jasnej Górze, aby prosić Matkę Bożą na kolanach, jako najlepszą naszą Matkę, o pomoc dla tych, którzy pracują, którzy tworzą dobro naszej Ojczyzny i dobro swojej rodziny – dodaje ks. prałat Jan Iłczyk.

Wypowiedź ks. prałata Jana Iłczyka:

 


Pobierz Pobierz
 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl