fot. Ks. Artur Płachno

Urodzinowe dziękczynienie ks. bpa Antoniego Dydycza w Serpelicach

W święto św. Bartłomieja Apostoła, 24 sierpnia, biskup drohiczyński Antoni Dydycz obchodził 75 rocznicę swych urodzin.

Tradycyjnie tego dnia, celebrował on Eucharystię w rodzinnej parafii Serpelice. Wzięli w niej udział mieszkańcy tej miejscowości oraz goście i przyjaciele z najbliższą rodziną Jubilata. Obecni byli też parlamentarzyści, reprezentanci władz samorządowych z Bielska Podlaskiego oraz członkowie Akcji Katolickiej z diecezjalną prezes Lucyną Woźnicą i asystentem z salezjańskiej parafii w Sokołowie Podlaskim.

Eucharystię koncelebrowali również : o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap – prorektor KUL, dziekan sarnacki ks. prał. Andrzej Jakubowicz oraz sekretarz Księdza Biskupa ks. kan. Łukasz Gołębiewski.

Miejscowy proboszcz O Adam Strojnowski OFMCap, witając Jubilata przypomniał jego wielkie zakorzenienie w serpelickiej ziemi, gdzie ” wszystko się zaczęło”.

W wygłoszonej homilii, ks. bp Antoni Dydycz ukazał potrzebę dziękczynienia Chrystusowi za Kościół. Ustanawiając go, jako wspólnotę powołanych, dał bowiem dowód zaufania wobec ludzi, mówił. Przypomniał, że w Kościele znajdujemy depozyt świętości. Jego misja zaś opiera się na stałym posyłaniu do nowych zadań papieży, biskupów i kapłanów, którzy są odpowiedzieli za lud, będący dziedzictwem Boga, mówił Ksiądz Biskup podkreślił również, że Kościół nie może rozwijać się w oparciu o medialne głosy środowisk, chcących go pozornie poprawiać, a nie mogących w rzeczywistości, oczyścić własnej atmosfery i się nawrócić.

Składając urodzinowe życzenia Pasterzowi diecezji drohiczyńskiej, członkowie Akcji Katolickiej podkreślili przywiązanie do rodzinnych stron Jubilata. Nawiedzili oni też groby jego rodziców i modlili się na Kalwarii Podlaskiej, drogiej jego sercu.

Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział, że uczelnia ta jest dumna z tego, że bp Dydycz, nie tylko kształcił się w jej murach, ale podczas swego pobytu w Lublinie służył również owocną posługą katechetyczną.

Dziekan sarnacki podziękował Bogu za możliwość czerpania z wielkiego z dorobku pozostawianego wielu środowiskom przez Jubilata, zaś poseł Krzysztof Jurgiel za wszystkie jego homilie, patriotyczne przesłania i postawę, z których Polacy mogą brać przykład.

Były także życzenia od innych osób. ” Jesteśmy dumni, że mamy takiego biskupa ” – podkreślił jeden z przemawiających. ” Chociaż nie wiemy, czy działa to również w druga stronę ” – dodał.

Ks. Artur Płachno

drukuj