Ks. bp A. Dydycz: Adwent okazją do pomocy Kościołowi na Wschodzie

Adwent jest okazją do pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie; katolicy za wschodnią granicą Polski często są w potrzebie i potrzebują naszego wsparcia – podkreśla przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Drohiczyński biskup senior w komunikacie przypomina, że w II niedzielę Adwentu obchodzony jest XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W parafiach w całej Polsce prowadzona będzie zbiórka do puszek na ten cel.

„Chcemy wesprzeć osoby świeckie i duszpasterzy posługujących w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Żyjący tam katolicy przez długie lata byli pozbawieni możliwości wyrażania swojej wiary i praktyk religijnych. Adwent to czas, kiedy przygotowujemy drogę Panu, możemy robić to także poprzez pomoc naszym braciom i siostrom mieszkającym za wschodnią granicą Polski, aby również oni mogli doświadczać wspólnoty Kościoła” – napisał w komunikacie ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Dodał, że katolicy na Wschodzie funkcjonują często w trudnych warunkach, np. w Donbasie na Ukrainie lub na Syberii.

„Katolicy ze Wschodu są potomkami licznych męczenników, wśród których było wielu naszych krewnych, rodaków. Każdego roku staramy się o nich pamiętać i śpieszymy z pomocą przynajmniej dla kilku setek parafii, wspólnot parafialnych i osób indywidualnych. To właśnie w intencji darczyńców modlimy się również w drugą niedzielę Adwentu” – podkreślił przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz wskazał, że do tej inicjatywy nawiązał w minioną środę papież Franciszek podczas Audiencji Generalnej.

„Ojciec Święty polecił Bogu to dzieło, jako znak gotowości wspierania wiernych i pasterzy” – przypomniał przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Jak poinformował dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża, dzięki hojności polskich parafian i darczyńców, w ub. roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski zrealizował już 360 projektów na kwotę 2,25 mln zł.

Dodał, że ofiary zebrane w niedzielę pomogą w realizacji projektów, które zgłaszają do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie siostry zakonne i kapłani pracujący w 14 krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Aktualnie wśród Polaków służących Kościołowi na Wschodzie znajduje się: 250 księży diecezjalnych, 320 księży zakonnych, 350 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych oraz osoby świeckie.

Jak zapewnił ks. Leszek Kryża, wierni tworzący Kościół Katolicki na Wschodzie modlą się za ofiarodawców, a Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie za wschodnią granicą przeżywany jest jako dzień wdzięczności i modlitwy w intencji tych, którzy pomagają – duchowo i materialnie.

Oprócz udziału w zbiórce, dzieło Pomocy Kościołowi na Wschodzie można także wesprzeć, kontaktując się z Zespołem za pośrednictwem strony wschod.misje.pl lub składając ofiarę na numer konta: Bank Zachodni WBK I O/Warszawa PL 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449 (PLN) SWIFT CODE WBKPPLPPXXX 10109010140000000003158267 (EUR)

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl