fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak: WOT wesprą organizację mobilnych punktów szczepień

Wojska Obrony Terytorialnej wesprą budowę mobilnych punktów szczepień organizowanych przez samorządy – zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Poleciłem Wojskom Obrony Terytorialnej, żeby aktywnie wsparły społeczności lokalne w budowaniu mobilnych punktów szczepień” – powiedział szef MON w Legionowie, gdzie – jak poinformował – na początku przyszłego tygodnia powstanie jeden z takich punktów.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1383039378939912193

„Każdy, kto był w szpitalu przez ostatni rok, zetknął się z żołnierzami, szczególnie Wojsk Obrony Terytorialnej” – mówił minister, podkreślając także zaangażowanie wojsk operacyjnych.

Przypomniał, że żołnierze odciążają m.in. pracowników szpitali i domów pomocy społecznej w obowiązkach administracyjnych.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1383049634466172933

Minister Błaszczak podkreślił wkład wojskowej służby zdrowia w zwalczanie pandemii, a także znaczenie powszechności szczepień dla walki z pandemią.

„Poprzez szczepienia ograniczamy transmisję wirusa, ale także powodujemy, że epidemia zostanie wygaszona. Szczepienia ratują zdrowie i życie” – powiedział.

Według ministra szczepienia mogłyby postępować szybciej, „gdyby nie fakt brakujących szczepionek”, za co winą obarczył Unię Europejską. Dodał, że zgodnie z zapewnieniami dostawy będą na tyle duże, „że będziemy mogli zorganizować wiele mobilnych punktów szczepień oprócz stałych punktów szczepień, tak żeby jak największą część populacji można było zaszczepić” – powiedział.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1383022806997336074

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła poinformował, że dotychczas do dowództwa WOT i do brygad OT wpłynęło od samorządów ponad 50 wniosków dotyczących wsparcia organizacji i funkcjonowania punktów szczepień masowych, które na podstawie decyzji rządu mają być organizowane w powiatach. Według generała do końca kwietnia w te działania może być zaangażowanych 2000 żołnierzy.

Poinformował, że obecnie w ramach akcji szczepień żołnierze WP pełnią służbę w 600 szpitalach; w ponad 150 z nich przy szczepieniach pomagają ochotnicy WOT.

Przypomniał, że WOT od 480 dni prowadzą operację Trwała Odporność, w ramach której do placówek leczniczych skierowano 5700 żołnierzy, których obowiązki obejmują zadania od wsparcia logistycznego po bezpośrednią pomoc medyczną. Dodał, że operacja polega także na wspieraniu producentów i dystrybutorów tlenu oraz pomocy dla seniorów.

Zwrócił uwagę, od stycznia działa linia wsparcia szczepień dla weteranów i kombatantów oraz samotnych starszych osób, a z 1428 zakwalifikowanych do pomocy 1258 otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Zaapelował do seniorów, w tym weteranów i tych, którzy znają takie osoby, o kontakt z WOT pod bezpłatnym numerem 800 100 115, pod którym można umówić się na dowiezienie do punktu szczepienia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl