fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Błaszczak: jesteśmy gotowi na natychmiastowe uruchomienie pieniędzy dla poszkodowanych

Jeszcze dziś wojewoda lubuski, skieruje wniosek do MSWiA o uruchomienie pierwszej transzy wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach; wniosek zostanie przeze mnie rozpatrzony niezwłocznie – oświadczył po posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W Zielonej Górze zakończyło się w piątek po południu posiedzenie sztabu antykryzysowego z udziałem m.in. premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Województwo lubuskie jest jednym z tych, które najbardziej ucierpiały wskutek wichur, które w nocy przeszły nad Polską.

„Akcja ratownicza została zakończona, teraz koncentrujemy się na akcji niesienia pomocy, tym którzy ucierpieli, tak więc szacowanie szkód, potem wypłata wsparcia” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister powtórzył, że szacowanie szkód oraz wypłata zasiłków należy do obowiązków samorządów terytorialnych.

„Jesteśmy gotowi do tego, żeby pieniądze zostały uruchomione już natychmiast. Dziś pan wojewoda lubuski, skieruje wniosek do ministerstwa spraw wewnętrznych o uruchomienie pierwszej transzy wsparcia. Wniosek niezwłocznie zostanie uruchomiony przeze mnie, kiedy wrócę do ministerstwa, tak żeby wypłaty mogły być dokonane bez zbędnej zwłoki” – zapewnił Mariusz Błaszczak.

Polityk poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi rekomendacje w związku z nawałnicami, które dotyczyć będą m.in. wyposażenia instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w agregaty prądotwórcze.

„Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawię rekomendacje związane z wnioskami jakie wyciągnęliśmy ze zdarzeń zarówno tych, które miały miejsce ostatniej nocy, jak i tych z połowy sierpnia. Wśród nich znajdzie się rekomendacja, zobowiązująca poszczególne instytucje, ale również firmy telekomunikacyjne, do tego, żeby posiadały alternatywne źródła energii. Chodzi o agregaty prądotwórcze w sytuacji kryzysowej, kiedy są przerwy w dostawach energii” – zapowiedział minister.

PAP/RIRM

drukuj