fot. PAP/Artur Reszko

Wicepremier M. Błaszczak: Polska nigdy nie ustanie w wysiłkach, by wspierać niepodległość Ukrainy

Polska nigdy nie ustanie w wysiłkach, by wspierać niepodległość Ukrainy – powiedział w czwartek wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podczas obchodów Dnia Konstytucji w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli urzędnicy z Departamentu Stanu i Pentagonu, a także ukraińska ambasador Oksana Markarowa.

„Rocznicę nie zawsze było łatwo świętować. Podczas rosyjskiej i niemieckiej okupacji było to nielegalne, a niektórzy nasi obywatele ryzykowali życiem, demonstrując swoje przywiązanie do polskości. (…) Dziś to Ukraina walczy o swoje istnienie, suwerenność i wolność. Polska nigdy nie ustanie w wysiłkach, by zrealizować ten cel” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Dodał też, że wartości wolności i demokracji są nierozerwalnie związane z polskim dziedzictwem i podstawą uczestnictwa w NATO i Unii Europeskiej.

Sprawa wojny na Ukrainie dominowała w przemówieniach gości podczas wydarzenia. Zastępca asystenta sekretarza stanu, Doug Jones, stwierdził, że postawa Polski wobec wojny jest „lśniącym przykładem” dla całego kontynentu i pokazała jej wiodącą rolę. Na znaczenie Polski jako jednego z liderów w zapewnieniu bezpieczeństwa i obronie demokracji w Europie wskazywał też najwyższy rangą dowódca Gwardii Narodowej, gen. Daniel Hokanson.

O wdzięczności Polsce mówiła również obecna na przyjęciu ambasador Ukrainy w Waszyngtonie, Oksana Markarowa.

„Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden i była z nami od pierwszego dnia, nie tylko wspierając nas, ale otwierając swoje granice i swoje domy dla Ukraińców uciekających przed wojną” – powiedziała dziennikarzom.

Pytana o przyszłość wsparcia USA i Zachodu dla Ukrainy, stwierdziła, że jest pewna, że pomoc będzie kontynuowana zgodnie ze słowami prezydenta Bidena: „Tak długo, jak trzeba”.

Wicepremier Błaszczak przebywa od czwartku w Stanach Zjednoczonych z trzydniową wizytą. W piątek spotka się z szefem Pentagonu, Lloydem Austinem, i podpisze umowę dotyczącą zamówień obronnych. Jak powiedział w czwartek szef MON, ma ona ułatwić współpracę polskiego i amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl