KE chce rozmów z Rosją i Ukrainą w sprawie gazu

Komisja Europejska chce trójstronnych rozmów z Rosją i Ukrainą w sprawie gazu.

Wiceszef Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz chce, by do trójstronnych rozmów w sprawie przyszłości gazu doszło w najbliższych tygodniach. W tej sprawie wiceprzewodniczący Komisji wysłał listy do Moskwy i Kijowa. Chodzi o utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę. Porozumienie miałoby być osiągnięte po 2019 r. Kijów obawia się, że wraz z wygaśnięciem umowy na tranzyt rosyjskiego gazu Moskwa zacznie dostarczać gaz do Unii Europejskiej z pominięcie Ukrainy, poprzez Nord Stream I i planowany Nord Stream II. Spór o dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę rozgorzał na początku marca, gdy Gazprom odmówił dostarczania błękitnego paliwa na Ukrainę. Dzień później rosyjski koncern zapowiedział, że rozpoczyna procedury przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, aby wypowiedzieć umowy z Naftohazem w sprawie dostaw gazu na Ukrainę i tranzytu surowca do państw europejskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl