fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. M. Maląg o osobach w kwarantannie: Nikt nie będzie pozostawiony sam sobie

Nikt nie będzie pozostawiony sam sobie – zapewniła osoby pozostające w kwarantannie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że dodatkowym wsparciem objęci są też seniorzy, a lada chwila – również osoby niepełnosprawne.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w środę w radiowej Jedynce, że osoby pozostające w obowiązkowej kwarantannie domowej mogą liczyć na pomoc państwa.

„Nikt nie pozostanie zostawiony sam sobie” – zapewniła.

Wyjaśniła, że jeżeli osoba jest w kwarantannie i potrzebuje pomocy – np. żywności czy leków – ale i pomocy psychologicznej – może się zwrócić do ośrodka pomocy społecznej. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych. Dodała, że ośrodki pomocy społecznej również same wychodzą z inicjatywą, docierając do osób w kwarantannie i dowiadują się, czy nie jest potrzebne wsparcie.

Zapewniła, że opieką objęci są także seniorzy.

„Lada moment będzie ogłoszone dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych – tak jak i dla seniorów i dla osób objętych kwarantanną” – zapowiedziała. Wyjaśniła, że PFRON ogłosić ma dodatkowy program wsparcia opieki domowej dla osób niepełnosprawnych.

„Ten program będzie w specustawie przedstawiony przez pana premiera. Osoby niepełnosprawne, które pozostają w domu, będą mogły się ubiegać o dodatkową opiekę specjalistyczną w domu” – wyjaśniła.

Zaznaczyła, że do pomocy osobom w potrzebie zgłosiły się także organizacje pozarządowe. Wolontariusza mogą się jednak zgłaszać także indywidualnie.

„Dziś na stronie gov.pl/koronawirus, można zgłosić się jako osoba, która chce udzielić pomocy” – dodała. Wyjaśniła, że koordynacją działań związanych z pomocą zajmują się ośrodki pomocy społecznej.

Przypomniała też o 14-dniowych nowych zasiłkach dla rodziców na opiekę nad dziećmi do 8 lat. Stanowią one 80 proc. wynagrodzenia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl