fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Spolecznej

Min. M. Maląg: Wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się 25 sierpnia

Wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się 25 sierpnia – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Nie jest wymagane wcześniejsze składanie wniosków.

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku. Nie będzie też potrzeby składania dokumentów.

– Nie składamy żadnych wniosków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych lub inne organy rentowe wypłacą to świadczenie w dniu wypłaty emerytury czy też renty. Wysokość tego świadczenia to minimalna emerytura, czyli na rękę będzie to 1217 złotych dla tych osób, które otrzymają czternastą emeryturę w pełnej wysokości, gdyż w czternastej emeryturze jest kryterium dochodowe. Jeżeli to kryterium zostanie przekroczone, to wtedy, aby większa grupa była objęta świadczeniem, zostanie zastosowany mechanizm „złotówka za złotówkę”, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszona o nadwyżkę, nad kwotę 2900 złotych, bo takie jest przyjęte kryterium dochodowe – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

W tym roku czternastą emeryturę otrzyma około dziewięć milionów emerytów, a w pełnej wysokości blisko osiem milionów emerytów i rencistów. Minister Marlena Maląg dodała, że na chwilę obecną przyszłoroczna waloryzacja wynosiłaby około 9,6 procent, ale szacuje się, że będzie wyższa, ponieważ – jak mówiła – „zapewne wskaźnik inflacji średniorocznej będzie wyższy”. Według szacunków emerytura będzie wynosiła co najmniej około 1450 złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl