Min. M. Maląg w Radiu Maryja: Wsparcie rodzin to nie koszty dla budżetu państwa, ale inwestycja w przyszłość. Polska nie będzie się rozwijać, gdy nie zainwestuje w rodzinę

Świadczenia społeczne to nie są wydatki, koszty dla budżetu państwa, tylko inwestycja w przyszłość. Polska nie będzie się rozwijać, jeśli nie zainwestujemy w rodzinę. Musimy przywrócić młodym ludziom marzenie o rodzinie, bo w rodzinie wszystko się zaczyna. Rodzina daje siłę zarówno do rozwoju dzieci, rodziców, jak i państwa. Rodzina musi być silna – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, iż dobro dziecka jest najważniejsze dla każdego odpowiedzialnego rządu.

– Od samego początku – od 2015 r., kiedy objęliśmy rządy – staramy się wprowadzać zmiany na rzecz wsparcia rodzin. Na pewno przełomowym działaniem było świadczenie „500 plus”. Od tego programu wszystko się zaczęło – rozpoczęło się tworzenie dobrego czasu dla polskich rodzin. Niedługo, od 1 stycznia 2024 r., będzie nowa odsłona tego świadczenia, które tak naprawdę było rewolucją godnościową dla rodzin, czyli 800 złotych na każde dziecko. Dzisiaj, 1 czerwca, rozpoczęliśmy konsultacje, projekt trafił do wpisania na Radę Ministrów – poinformowała Marlena Maląg.

Gość Radia Maryja odniosła się do zarzutów, że programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości to rozdawnictwo pieniędzy z budżetu państwa.

– Świadczenia społeczne to nie są wydatki, koszty dla budżetu państwa, tylko inwestycja w przyszłość. Polska nie będzie się rozwijać, jeśli nie zainwestujemy w rodzinę (…). Musimy przywrócić młodym ludziom marzenie o rodzinie, bo w rodzinie wszystko się zaczyna. Rodzina daje siłę zarówno do rozwoju dzieci, rodziców, jak i państwa. Przecież rodzina była przed państwowością. Dzięki polskim rodzinom dziś żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Widzimy, co dzieje się na Ukrainie; wolność, patriotyzm trzeba pielęgnować. Musimy uczyć tego młode pokolenie. Rodzina musi być silna – wskazała polityk.  

Szefowa resortu rodziny (wracając do omawiania programu „800 plus”) wyjaśniła, dlaczego nie zostanie on wprowadzony jeszcze w bieżącym roku.

– W związku z toczącą się wojną za naszą wschodnią granicą przeznaczyliśmy środki na bezpieczeństwo i bezpośrednie wydatki dla Polaków na szeroko rozumiane tarcze antyinflacyjne (…). Decyzja o nowej odsłonie programu „500 plus” od 1 stycznia 2024 r. jest bardzo przemyślana.
Przede wszystkim musi być zabezpieczenie w budżecie państwa. Ta inwestycja w rodzinę rocznie wyniesie ok. 24 mld złotych, a cały program blisko 70 mld złotych –
mówiła Marlena Maląg.

Minister przypomniała, że są także inne programy wspierające rodziny w Polsce. To m.in.: „Dobry Start”, „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, „Maluch Plus”, czy zabezpieczenia prawne pozwalające na łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym poprzez, chociażby pracę zdalną.

Cała rozmowa z min. Marleną Maląg dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl