fot. pixabay.com

Pszczoły są niezwykle pożyteczne

To właśnie pszczoły, zdobywając pokarm, zapylają rośliny, które dzięki nim wydają lepsze plony. Produkują również miód, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Pszczoła żyje krócej niż 40 dni, odwiedza około tysiąca kwiatków i produkuje mniej niż łyżeczkę miodu. Pszczoły, zapylając rośliny, zdobywają nektar i pyłek. Dzięki ich pracy plony są bogatsze i okazalsze. Pszczołom zawdzięczmy coś więcej niż miód – wskazuje Krzysztof Poppe, pszczelarz.

– Zawdzięczamy im zapylanie, dzięki którym mamy warzywa i owoce. 70 proc. roślin jest zapylane przez owady, a to daje 90 proc żywności, którą codziennie spożywamy – zaznaczył Krzysztof Poppe.

Pszczoły produkują miód na własne potrzeby, to ich pokarm. Ich pracowitość powoduje, że gromadzą go tyle, ile mają możliwości. Wiosną i latem żywią się nektarem i pyłkiem, który uzyskują z kwitnących kwiatów i roślin uprawnych, których niestety jest coraz mniej.

– Rzepak to jedyna roślina, która daje nektar – podkreśla Jadwiga Grochowska z dolnośląskiego związku pszczelarzy we Wrocławiu.

Monitorowaniem produkcji miodu przez pszczoły i zapewnieniem odpowiednich warunków zajmują się pszczelarze.

– Musimy dbać o to, aby pszczoły miały gdzie magazynować miód  i zbierać nektar. Co tydzień musimy ul przeglądać ramka po ramce – mówi Krzysztof Poppe.

Pozyskiwany miód ma wiele zastosowań; wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne, bo niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki.

– Pszczołom zawdzięczamy pyłek pszczeli, propolis, pierzgę, mleczko pszczele oraz wosk pszczeli, z którego powstają kosmetyki – tłumaczy pszczelarz.

Miód powinniśmy jeść każdego dnia. To wzmocnienie odporności, pomoc dla dróg oddechowych i innych schorzeniach.

– Warto kupować polski miód i zaprzyjaźnić się z pszczelarzem – wyjaśnia Jadwiga Grochowska.

Warto wiedzieć, że miód jest produktem nie przetworzonym, nie jest poddawany żadnej obróbce i trafia bezpośrednio do konsumenta.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl