fot. flickr.com

Wrocław: Akcja pod hasłem „Ratujmy Pszczoły”

We Wrocławiu rusza akcja pod hasłem „Ratujmy Pszczoły”. Jej organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na zakładanie łąk kwietnych oraz budowę uli i kłód bartnych przeznaczono 3 miliony złotych. Akcja zostanie zainaugurowana na rozpoczynającej się dzisiaj konferencji w siedzibie Funduszu.

Ratowanie pszczół jest bardzo ważnym zadaniem, które służy ochronie całej przyrody. Bez działalności takich owadów wiele roślin przestałoby egzystować – podkreślił Robert Borkacki, główny specjalista ds. informacji i promocji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Podczas konferencji prasowej Funduszu będą przedstawione założenia programu „Ratujmy Pszczoły”. Przedstawimy, w jaki sposób pozyskać te środki, jak się o nie ubiegać, na co te środki dokładnie są i przedstawimy program, który już jest realizowany – program „Bartnicy Sudetów”. To jest program realizowany na terenie Dolnego Śląska, na który także wojewódzki Fundusz przyznaje swoje środki – ponad 2 mln zł. Za te pieniądze w Nadleśnictwie Międzylesie utworzono już 800 kłód bartnych, to są mieszkania dla dziko żyjących pszczół wdrążone w pnie sosnowe, które są umieszczone na drzewach w lasach – powiedział Robert Borkacki.

Do końca roku ma powstać tysiąc kłód bartnych, a jedna z nich będzie atrakcją i ciekawostką dzisiejszej konferencji – dodał.

Pszczoły na całym świecie, także w Polsce, masowo wymierają. Jedną z przyczyn tego niebezpiecznego zjawiska jest nadmierne stosowanie pestycydów w uprawach rolniczych.

Z programu pomocniczego będą mogły skorzystać samorządy, Lasy Państwowe, Parki Narodowe i Krajobrazowe, Państwowe szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.

PAP/RIRM

drukuj