Ponad tysiąc osób pobiegło Tropem Wilczym we Wrocławiu

Ponad tysiąc osób uczestniczyło dziś we Wrocławiu w biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Imprezie towarzyszył piknik patriotyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

W kompleksie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu zorganizowano biegi na czterech dystansach: 5 i 10 km oraz dwa biegi symboliczne na 1963 m i dla najmłodszych na 196,3 m – nazwany Biegiem Inki.

Dwa ostatnie nawiązywały do roku 1963, w którym zabito ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. Lelek. W obu biegach symbolicznych nie było klasyfikacji sportowej, liczył się sam udział.

Wśród startujących było wiele rodzin. 44-letni Adrian Mieszkieło, który biegł z żoną Danutą oraz dziećmi 16-letnim Bartoszem i 8-letnią Olą, w rozmowie z PAP podkreślił, że motywacja i przesłanie patriotyczne jest dla ich rodziny bardzo ważne.

„Chcemy przekazywać dzieciom pamięć o żołnierzach polskiego niepodległościowego podziemia i ten bieg jest doskonałą do tego okazją. To dla nas wszystkich bardzo ważne. Uczestniczymy też w Biegu Niepodległości 11 listopada. I biegamy też dla zdrowia” – powiedział Adrian Mieszkieło.

Na starcie stanęło też 42 żołnierzy i żołnierek studiujących w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Starszy chorąży Adam Banasiak powiedział PAP, że to nie był bieg na rozkaz, ale pomysł samych żołnierzy-studentów.

Prezes współorganizującego bieg Stowarzyszenia Odra-Niemen Eugeniusz Gosiewski powiedział PAP, że idea Biegu z każdą edycją dociera do szerszego kręgu odbiorców.

„Na początku startowało po kilkadziesiąt osób. W zeszłym roku było 400 startujących, a w tegorocznej edycji tysiąc osób. To wyraźnie pokazuje, że idea dociera do coraz liczniejszej grupy i udowadnia, że ludzie chcą czcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych” – podkreślił Eugeniusz Gosiewski.

Imprezie biegowej towarzyszył również piknik patriotyczny zorganizowany na stadionie z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Na stoiskach można było kupić publikacje historyczne, pamiątkowe koszulki.

Idea Biegu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, to krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest też Instytut Pamięci Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj