fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Minister rodziny: Pomoc państwa obejmie przedsiębiorców, a także osoby na umowach cywilnoprawnych

Pomoc państwa dotyczyć będzie przedsiębiorców, ale także osób na umowach cywilnoprawnych i osób niepełnosprawnych – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odnosząc się do pakietu antykryzysowego. Zapewniła, że program Rodzina 500 plus będzie w pełni realizowany.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników. Ma on być odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Marlena Maląg na wspólnej konferencji z premierem przypomniała, że od ponad czterech lat rodzina jest w centrum zainteresowania polskiego rządu.

„Chciałabym z tego miejsca przede wszystkim zapewnić, że świadczenia, które zostały przez nas wprowadzone, a więc program Rodzina 500 plus w pełni będzie realizowany. Programy takie jak Dobry Start będą realizowane” – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

„Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy zadbać o rodzinę, a więc o naszych pracodawców, pracowników, aby (…) nasza gospodarka mogła się dalej tak dobrze rozwijać, jak rozwija się w tym momencie i przede wszystkim abyśmy stworzyli takie mechanizmy, aby wspierały naszych przedsiębiorców” – zaznaczyła Marlena Maląg.

Jak mówiła, rząd chce przede wszystkim zadbać o tych przedsiębiorców, którzy są w kłopocie, o tych, którym jeszcze można pomóc.

Wskazała, że zgodnie z przedstawionym przez premiera pakietem antykryzysowym państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca.

„Na czym miałoby to polegać? Przede wszystkim nasi pracodawcy dziś obserwują spadek obrotów. Zakładamy, że jeżeli ten spadek obrotów w ostatnich dwóch miesiącach nastąpi o 15 proc. wtedy będziemy wprowadzali dofinansowanie (…). Jeżeli spadek w ostatnim miesiącu będzie o 20 proc. wtedy również będziemy wprowadzali wsparcie” – poinformowała.

Dodała, że wsparcie będzie finansowane przez co najmniej trzy miesiące. Jako mówiła, przykładowo, jeśli pracownik pobiera wynagrodzenie na poziomie 4800 zł, to dofinansowanie z budżetu państwa, czyli Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie wynosiło około 1900 zł.

„Zależy nam na tym, żeby te miejsca (pracy – PAP) były utrzymywane. Pracodawca będzie mógł pracownikowi obniżyć wymiar czasu pracy” – dodała Maląg.

„Mamy też takich pracodawców, którzy w wyniku analizy sytuacji ekonomicznej będą w tym okresie postoju ekonomicznego. Wtedy również (…) dofinansowanie będzie przekazywane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (…). Będzie to 130 procent zasiłku dla bezrobotnych, czyli 1033 zł plus składki – będzie to około 1300 zł” – poinformowała minister.

Zapewniła, że wsparcie otrzymają też osoby na umowach cywilnoprawnych. Będzie ono na poziomie ok. 2 tys. zł.

Minister podała, że wsparcie dotyczyć będzie także pracodawców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z zamknięciem warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy czy żłobków.

„Ci pracodawcy nie stracą swoich dofinansowań” – zapewniła.

„Będzie taki duży pakiet, około 600 milionów złotych na wsparcie zarówno pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, poprzez podniesienie dofinansowań do osób niepełnosprawnych, ale także nie zapominamy o osobach niepełnosprawnych, które pozostają w domach, które potrzebują specjalistycznego wsparcia w tym okresie, kiedy nie funkcjonują ośrodki, środowiskowe domy samopomocy czy warsztaty terapii zajęciowej” – mówiła szefowa resortu.

Podała, że ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowany będzie program indywidualnego wsparcia niepełnosprawnych. Jak zapewniła, na ten cel będzie przeznaczonych ponad 200 mln zł. Podała, że osoby niepełnosprawne w ciągu miesiąca będą mogły liczyć na wsparcie wysokości około 600 zł na usługi specjalistyczne.

Minister poinformowała także, że realizowane rządowe programy będą miały prolongatę rozliczeń, co – jak zaznaczyła – jest szczególnie ważne dla organizacji pozarządowych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji, że projekt ustawy zawierający propozycje rządu z „tarczy antykryzysowej” będzie gotowy do końca tygodnia. Zaznaczył, że rząd chciałby uchwalić projekt w przyszłym tygodniu.

Wcześniej w środę przedstawiając założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników podał, że jego szacunkowa wartość to ok. 212 mld zł. Pakiet podzielony jest na pięć filarów dotyczących: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.

PAP

drukuj