fot. PAP/Darek Delmanowicz

J. Gowin: Rozumiemy motywy protestujących przedsiębiorców

Rozumiemy motywy protestujących przedsiębiorców, choć skala polskich obostrzeń jeśli chodzi o działalność gospodarczą należy do najmniejszych w UE – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

„Nie tylko ja, ale i cały rząd rozumiemy motywy tych protestów. Rozumiemy, jak ogromna jest skala frustracji, bólu, cierpienia, niepokoju ze strony przedstawicieli tych kilkudziesięciu branż, które dotknięte są obostrzeniami” – powiedział Jarosław Gowin w Stalowej Woli podczas konferencji dot. inwestycji mieszkaniowych w tym mieście.

Wicepremier podkreślił jednocześnie, że skala obostrzeń w Polsce, jeśli chodzi o działalność gospodarczą należy do najmniejszych w UE.

Zapewnił, że od samego początku pandemii, tak pierwszej jak i jej drugiej fali, rząd „stara się w minimalny sposób ingerować w swobodę procesu gospodarczego i widać tego efekty”.

Przypomniał, że w piątek GUS poinformował we wstępnym szacunku, że polskie PKB w 2020 roku skurczyło się o 2,8 proc.

Jarosław Gowin podkreślił, że rząd spodziewał się, że w ub.r. po raz pierwszy od 30 lat zostanie odnotowana recesja, ale jest ona rekordowo niska na tle pozostałych państw UE.

Wskazał, że w Niemczech ten spadek szacowany jest na ok. 5 proc. Z kolei średnia dla całej UE może wynieść nawet 7,5 proc.

Wicepremier dodał, że w związku z drugą falą pandemii do polskich przedsiębiorców, którzy najbardziej cierpią z powodu obostrzeń skierowano ok. 35 mld zł. Zaznaczył, że jest to „ogromna skala”, a jeśli pomoc do kogoś nie trafiła, to dotyczy indywidualnych przypadków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl