„S” apeluje do premiera: Program Czyste Powietrze uderzy w polskie górnictwo

Górnicza „Solidarność” skierowała list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym ocenia, że rządowy program Czyste Powietrze uderzy w górnictwo. Obawy związkowców budzi przede wszystkim rozporządzenie do ustawy w kwestii jakości paliw stałych. Swoją propozycję w tej sprawie złożył Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. realizacji programu Czyste Powietrze.

Projekt zakłada m.in. obowiązek ogrzewania gospodarstw domowych paliwami niskoemisyjnymi, takimi jak gaz. Zdaniem związkowców promocja alternatywnych paliw wyeliminuje polski węgiel z krajowej gospodarki. Uderzy też w instalacje węglowe.

Wcześniej rozporządzenie do ustawy wydało również Ministerstwo Energii. To właśnie resortowa propozycja jest właściwa – przekonuje Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego.

– Oczekujemy przyjęcia rozporządzenia w tej wersji, którą wysłało Ministerstwo Energii, aby nie eliminować polskiego węgla z rynku. Eliminacja polskiego węgla może dotyczyć 7-10 mln ton w różnych spółkach. Stanowi to 4-5 kolejnych kopalń do zamknięcia. My po prostu bronimy swoich miejsc pracy. Nie będziemy siedzieć cicho, jeżeli najpierw premier składa deklarację, że polskie górnictwo będzie podstawą energetyki przez długie lata, a jego ministrowie, pan Woźny, minister Kowalczyk deklarują, że do 10 lat zlikwidują węgiel w paleniskach domowych, przecież można spalać węgiel ekonomicznie – zauważa Bogusław Hutek.

Górnicza „Solidarność” domaga się od premiera Mateusza Morawieckiego jasnego stanowiska rządu w kwestii przyszłości krajowego górnictwa. W liście skierowanym do szefa rządu związkowcy napisali, że oczekują uczciwej odpowiedzi w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl