Wkrótce nowy program restrukturyzacji Kompanii Węglowej

Zmniejszenie liczby kopalń z obecnych 15 do 7 czy ograniczenia wynagrodzeń lub zwolnienia – to niektóre z założeń planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej, nad którym pracuje zarząd spółki.

Dziś związkowcy z Kompanii Węglowej mają spotkać się z Radą Nadzorczą. Pracownicy oczekują szczegółowych informacji dotyczących planu restrukturyzacji firmy.

Dziś rada nadzorcza spółki ma również zdecydować o zgodzie na emisję ponad 1,2 mld zł obligacji pięcioletnich. Dzięki temu spółka zamieni część długu krótkoterminowego na długoterminowy. Rozmowy na ten temat prowadzone są z grupą banków i Węglokoksem – eksporterem węgla.

Nowy program restrukturyzacji, z okresem obowiązywania wydłużonym do 2020 r. ma być gotowy do końca października. Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”, mówi że do związkowców docierają ogólniki, zamiast konkretnych planów.

Zarząd związkom zawodowym przekazał informację na temat prac nad projektem. Nic nie otrzymano na piśmie. To były tylko rozmowy negocjacyjne, nawet nie przy stole negocjacyjnym tylko wymiany poglądów. Ludzie nie otrzymali żadnego dokumentu, natomiast dostali rzeczywiście informacje z takim pytaniem: co by było gdyby? Może widzicie jakieś inne rozwiązanie na temat pracowników na przykład by pracowników powierzchni przekwalifikować? Rzeczywiście sytuacja w Kompanii Węglowej jest bardzo trudna. Rozmowy trwają, ale pozostają ogólne. Bardziej jest omawiana sytuacja obecna i co mogłoby się wydarzyć. Natomiast propozycji na piśmie nie ma żadnej. Związki zawodowe mają dostać taką propozycję w przyszłym tygodniu – podkreśla Kazimierz Grajcarek.

Przewodniczący zwraca uwagę, że właściciel – czyli Minister Skarbu odwołał część zarządu Kompanii, a część jest pełniąca obowiązki co znacząco utrudnia ustalenia szczegółów planu restrukturyzacji i pogarsza sytuację spółki – stwierdził przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl