fot. PAP/Paweł Supernak

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w środę przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Wyróżnienie przyznano za „wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków”.

W uroczystości w sejmowej Sali Kolumnowej, oprócz marszałek Sejmu i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, wicemarszałkowie: Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP został przyznany Laszlo Koeverowi postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy „w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków”.

Witek powiedziała, że przyznaniem wyróżnienia Laszlo Koeverowi, Polska dziękuje za „wspólnotę ducha, myśli, ale także czynu”.

Przewodniczący Laszlo Koever jest niezwykle znanym i cenionym uczestnikiem, ale także kreatorem życia politycznego i społecznego na Węgrzech i był nim zawsze, na każdym etapie walki Węgier o wolność i suwerenność” – mówiła marszałek Sejmu.

Dodała, że Laszlo Koever „to wielki przyjaciel Polski i Polaków”.

Zdajemy sobie sprawę z tego i bardzo dziękujemy, że w pana życiu politycznym, Polska i Polacy, sprawy polskie, zajmują tak ważne miejsce” – powiedziała marszałek Sejmu.

Przypomniała, że w 2007 roku parlamenty Polski i Węgier podjęły uchwałę o ustanowieniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a 2016 rok został ustanowiony Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej dla upamiętnienia powstania na Węgrzech w 1956 roku.

Laszlo Koever podkreślił, że narody polski i węgierski „nawet w najtrudniejszych warunkach XX-wiecznych zawsze dawały świadectwo tego, że przyjaźń polsko-węgierska jest nie tylko mitem, a siłą przekształcającą rzeczywistość”.

Tak było nie tylko podczas II wojny światowej, ale także podczas starcia nazwanego >>Cudem nad Wisłą<<, tak było w 1956 roku, tak było również w 1980 roku po uformowaniu ruchu Solidarności walczącego o wolność, które było doświadczeniem historycznym wpływającym w równej mierze na polityczny start pokolenia Fideszu jak i na kształtowanie moich osobistych losów” – podkreślił Laszlo Koever.

W chwili obecnej nie mamy naukowego dowodu na genetyczne pokrewieństwo Polaków i Węgrów, ale z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że jesteśmy pokrewnymi duszami. Wagę nadaje temu doświadczenie ostatniego tysiąclecia. Boże chroń Polskę” – zakończył dodał przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Laszlo Koever weźmie też udział w ceremonii złożenia wiązanek przed pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Dolince Szwajcarskiej przy ul. F. Chopina.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

 

PAP/RIRM

drukuj