fot. PAP/Radek Pietruszka

V. Orban: Z premierem Polski i szefem włoskiej Ligi uruchomimy proces, w wyniku którego obywatele wierzący w tradycyjne wartości będą mieć w Europie reprezentację o odpowiedniej wadze

W Budapeszcie dojdzie dziś do spotkania premierów Polski i Węgier: Mateusza Morawieckiego i Victora Orbana z Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi. Podpisana zostanie wspólna deklaracja na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Po tym, jak Fides Victora Orbana wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej, w Unii głośno mówi się o potrzebie stworzenia nowej europejskiej siły. Premier Węgier w wywiadzie dla węgierskiej telewizji publicznej zwraca uwagę, że wielu wyborców nie ma dziś odpowiednio silnej reprezentacji w polityce europejskiej.

– Uruchomimy platformę czy proces, w wyniku którego obywatele wierzący w tradycyjne wartości europejskie będą mieć w Europie reprezentację o odpowiedniej wadze – zaznaczył Victor Orban, premier Węgier.

Victor Orban chce budować nową europejską siłę wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz liderem włoskiej Ligi, byłym wicepremierem Włoch, Matteo Salvinim. Dziś w Budapeszcie dojdzie do spotkania trzech polityków.

– Będzie dotyczyło tego, w jaki sposób układać funkcjonowanie Unii Europejskiej w przyszłości. Wiemy doskonale, że w tej chwili są duże napięcia w Unii Europejskiej, co do sposobu funkcjonowania, co do sposobu działania niektórych organów unijnych – wskazał Piotr Müller, rzecznik rządu w Polskim Radiu.

Wizję Europy, jaką mają premierzy Polski i Węgier oraz lider włoskiej Ligi, ma potwierdzić wspólna deklaracja. Jej przyjęcie zapowiedział Matteo Salvini.

„Przedstawimy wspólną kartę określającą wspólne wartości i cele” – zaznaczył Matteo Salvini.

Według słów Matteo Salviniego, na razie nie powstaje wspólna frakcja europejska, w której skład weszliby politycy PiS-u, Fidesu i Ligi. Były wicepremier Włoch nie ukrywa jednak, że jego celem jest połączenie frakcji Tożsamość i Demokracja oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Europosłowie PiS woleliby jednak, by to politycy Ligi i Fidesu dołączyli do EKR-u. Przeciwnikiem rozmów, które dziś toczą się w Budapeszcie, jest lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

– Dzisiaj pan premier Morawiecki realizuje politykę Putina, jeśli spotka się z Salvinim i z Orbanem – powiedział Borys Budka.

Ekspert ds. europejskich, dr Bogusław Rogalski, przekonuje, że współpraca Polski, Węgier i Włoch leży w naszym interesie. Może być skuteczną przeciwwagą dla dominującej hegemoni Niemiec.

– Która wypiera nowe państwa członkowskie, ale też te państwa, które nie podzielają niemieckiej wizji Europy, wypiera je poza nawias współpracy – wskazał dr Bogusław Rogalski.

Jeśli współpraca Polski, Węgier i Włoch miałaby prowadzić do powstania nowej siły także w Parlamencie Europejskim, to najlepszy do tego będzie przełom tego i kolejnego roku, czyli półmetek kadencji.

TV Trwam News

drukuj