fot. PAP/Adam Warżawa

Premier M. Morawiecki: W 2050 r. Polska będzie oknem na zachód dla Wschodu i oknem na wschód dla Zachodu. Będzie w centrum Europy

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Polska w 2050 roku będzie w centrum Europy. Szef rządu był dziś jednym z prelegentów III Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. „Nie wiemy, gdzie będziemy w 2050 roku, ale wiemy, że Polska będzie w oknem na zachód dla Wschodu i oknem na wschód dla Zachodu. Polska będzie w centrum Europy” – powiedział premier.

W swoim wystąpieniu zauważył, że koronawirus to współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił. Wskazał w tym kontekście, że Europa centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że sukces Europy Środkowej zależy od naszej solidarności.

– Tak jak dzisiaj tę solidarność budujemy wobec Białorusi razem z Litwą i innymi krajami bałtyckimi, razem z Grupą Wyszehradzką, tak w dłuższej perspektywie – mam nadzieję – razem z Białorusią i razem z Ukrainą będziemy kształtować los Europy Środkowej – Europy centralnej dla dobra jej obywateli, szybkiego rozwoju gospodarki, ale także po to, żeby – jak mówił Jan Paweł II – to drugie płuco, wschodnie płuco Europy oddychało równomiernie, tak jak i zachodnie. Bo Europa jest niepełna bez tych dwóch płuc, a więc również Europy centralnej czy Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.    

Szef rządu dodał, że staje się dla niego pewne, że po sukcesach, które odnosimy Polska za 30 lat będzie oknem na zachód dla Wschodu i oknem na wschód dla Zachodu.

III Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Podczas dwudniowych obrad ma przemawiać ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki będą dyskutować o problemach oraz wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka.

RIRM

drukuj