fot. twitter.com

Trwa modlitwa różańcowa w intencji pokoju na Białorusi. Ks. Leszek Kryża: Włączmy się w ten łańcuch pamięci. Młodzi ludzie chcą budować przyszłość opartą na bardzo konkretnych wartościach

Najpierw w Grodnie, następnie w Polsce, a obecnie w wielu zakątkach Europy ludzie duchowo łączą się o godz. 20.00 na modlitwie różańcowej w intencji pokojowych przemian na Białorusi. Inicjatywa ta wyszła od białoruskiej młodzieży, która, według ks. Leszka Kryża, kierownika Zespółu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, chce budować przyszłość Białorusi, ale opartą na bardzo konkretnych i realnych wartościach.

Inicjatywa wspólnej modlitwy różańcowej w intencji Białorusi zrodziła się w Grodnie.

– Od samego początku wybuchu protestów tamtejsza młodzież, najpierw w malutkiej grupie, zaczęła się gromadzić na adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnej modlitwie różańcowej, a potem dzięki mediom społecznościowym ta wiadomość zaczęła się  rozchodzić. Najpierw po całej Białorusi, potem poza granice i w ten sposób coraz więcej ludzi dołączało duchowo do modlitwy różańcowej, właśnie o godzinie 20.00, gromadząc się w różnych miejscach – zaznaczył ks. Leszka Kryża.

Do duchowej łączności także dołączyli mieszkańcy naszego kraju.

– Również do Polski, do młodzieży z Białorusi studiującej tutaj w Polsce, ta wiadomość dotarła, a oni zwrócili się do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie o to, żebyśmy wsparli tę inicjatywę, nagłośnili. W ten oto sposób dołączyła kolejna grupa ludzi, którzy o godzinie 20.00 łączą się z tymi, którzy modlą się tam na Białorusi. W ten sposób wypełniamy to, o co bardzo proszą mieszkańcy Białorusi, czyli o duchowe wsparcie, o modlitewną pamięć o nich, o tym wszystkim, co się tam dzieje, bo przeżywają rzeczywiście  bardzo trudne chwile. Myślę, że to jest  bardzo piękna łączność nasza tutaj Kościoła w Polsce – podkreślił duchowny.

Jak wspomina ks. Leszek Kryża, młodzi ludzie w Grodnie mówili, że dla nich myślą przewodnią jest nauczenie Jana Pawła II, ale nie tylko.

– Kierują się słowami, które nam zostawił w testamencie bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a które wziął oczywiście od św. Pawła, czyli „zło dobrem zwyciężaj” – podkreślił kierujący Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Duchowny zaznaczył, że ta modlitewna pomoc dla Białorusinów jest bardzo ważna.

Białoruś w tej chwili przeżywa bardzo przełomowe chwile w historii swojego narodu. Pomaga im świadomość tego, że nie są sami, że jest grupa ludzi, która ich wspiera nie tylko wewnątrz Białorusi, ale też na zewnątrz. Pamiętam taką sytuację, niedawno czytałem wspomnienie ks. abp. Kondrusiewicza, który mówił, że był akurat na jednej z parafii i dotarła do niego wiadomość, iż Papież w modlitwie Anioł Pański wspomniał o Białorusi, modlił się w jej intencji. Powiedział to zgromadzonym w kościele ludziom i wzruszenie było ogromne, że Papież pamięta o Białorusi. Myślę, że w ten łańcuch pamięci o Białorusi po prostu chcemy się też wpisać,  dołączyć. Tak jak to zrobił ks. prymas Polski przez apel w intencji Białorusi, tak jak zrobił ks. abp, przewodniczący KEP Stanisław Gądecki. Tym bardziej jest to cenne, że grono tych, którzy się modlą i ci inicjatorzy, to są ludzie młodzi. To jest taki dobry prognostyk na przyszłość, że młodzi ludzie chcą budować przyszłość Białorusi, ale opartą na bardzo konkretnych, realnych wartościach – powiedział ks. Leszek Kryża.

Kolejną oddolną inicjatywą młodzieży są Eucharystie sprawowane w intencji Białorusi.

Wczoraj w Warszawie miałem okazję sprawować Mszę św. właśnie w intencji Białorusi. Sporo młodych ludzi mieszkających tutaj w Warszawie, a pochodzących z Białorusi, na tę Mszę św. przyszło. Byłem pod wrażeniem ich rozmodlenia, ich zatroskania. Takich inicjatyw jest coraz więcej. Oni idą też do sowich parafii, do których przynależą i tam proszą swoich kapłanów o to, żeby odprawić Mszę św. w intencji Białorusi. Ciekawa otoczka tego wszystkiego, co się w tej chwili dzieje na Białorusi  – podsumował duchowny.

Więcej informacji w jaki inny sposób pomóc Białorusinom można uzyskać na stronie www.wschod.misje.pl.

Od ponad dwóch tygodni sytuacja na Białorusi jest napięta. Mieszkańcy tego kraju protestują przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Według oficjalnych wyników wyborów zwyciężył urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Dziś białoruska milicja zatrzymała dwoje członków prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Rada została powołana w ubiegłym tygodniu z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, kandydatki w wyborach prezydenckich.  Jej celem jest doprowadzenie do dialogu między władzami i protestującym społeczeństwem.

Z kolei Litwa poinformowała, że wczoraj Białoruski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju. Litewskie MSZ wręczyło dziś notę protestacyjną ambasadorowi Białorusi

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl