fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

MRPiPS: dzięki wprowadzeniu pakietów pomocowych dla przedsiębiorców udało się ochronić 5 mln miejsc pracy

Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, dzięki wprowadzeniu pakietów pomocowych dla przedsiębiorców udało się ochronić 5 mln miejsc pracy. To przekłada się na niewielki wzrost bezrobocia w ostatnich miesiącach, co potwierdzają dane Eurostatu.

Bezrobocie rejestrowane na koniec roku utrzyma się na poziomie jednocyfrowym – prognozuje polski rząd.

Tymczasem Eurostat podał najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Unii Europejskiej. W maju bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło 6,7 proc. To wzrost o 0,3 proc. w porównaniu do marca. Najniższe bezrobocie zanotowano w maju w Czechach (2,4 proc.), w Polsce (3 proc.) i w Holandii (3,6 proc.). Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 7,4 proc. w porównaniu do 7,3 proc. w kwietniu.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że niski poziom bezrobocia w Polsce to wypadkowa kilku czynników.

Pierwsze, to inteligencja operacyjna polskich przedsiębiorców, dla których kryzys to naturalne środowisko i oni potrafią sobie lepiej z tym radzić, niż nasi zachodni konkurenci. Drugie, to struktura polskiej gospodarki, znaczący udział sektorów rozproszonych w PKB i relatywnie mały w stosunku do Europy Zachodniej sektorów skoncentrowanych. Trzecie, to adekwatna pomoc rządu dla przedsiębiorstw, przede wszystkim tarcza płynnościowa PFR, która odegrała decydującą i kluczową rolę, również jeśli chodzi o bezrobocie. 75 proc. subwencji zostanie umorzonych, o ile dany przedsiębiorca utrzyma zatrudnienie – zaznacza Cezary Kaźmierczak.

Pierwsza tarcza antykryzysowa obowiązuje od 1 kwietnia. Według Eurostatu, najwyższe bezrobocie w maju zanotowano w Hiszpanii (14,6 proc.), Grecji (14,4 proc.) i na Cyprze (10,2 proc.).

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl