fot. wikipedia.org

Europejskie Centrum Solidarności nie chce zwrócić tablic z postulatami strajku z 1980 r.

Europejskie Centrum Solidarności nie chce zwrócić tablic z postulatami strajku z 1980 roku – dowiedziała się redakcja informacyjna Radia Maryja. Zgodnie z umową, dziś zabytek miał trafić do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Tak się jednak nie stało.

Tablice zawierające 21 postulatów sierpnia ’80 są wpisane do inwentarza Narodowego Muzeum Morskiego od 1989 r. Ich prezentacja w Europejskim Centrum Solidarności była możliwa na podstawie umowy, która została wypowiedziana w grudniu ub.r.

Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Robert Domżal poinformował, że zamiast tablic, muzeum otrzymało od ECS pismo, które wymaga analizy prawniczej.

– Oczekiwaliśmy zwrotu. Zwrot nie nastąpi i przygotowujemy odpowiedź na pismo ECS. Tablice są eksponatem, który jest dobrem narodowym. Naturalną rzeczą muzeów jest to, że opowiadają historię za pomocą eksponatów, że są wypożyczane, zwracane i udostępniane. Tutaj nastąpiła niebywała sytuacja, gdzie wypożyczony eksponat nie zostaje zwrócony właścicielowi – wyjaśnił dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

Dr Robert Domżal nie wykluczył wejścia na drogę sądową w tej sprawie. Jak podkreślił, brak zwrotu tablic niweczy plany muzeum względem zabytku. Z tego powodu staje się niemożliwe umieszczenie tablic na wystawie stałej o historii przemysłu stoczniowego po II wojnie światowej, która jest realizowana na Ołowiance.

Zawieszone zostały też plany dotyczące czasowego umieszczenia tablic na wystawie organizowanej w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

RIRM

drukuj