fot. PAP/Piotr Nowak

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zawiadomi prokuraturę po wpisie Tomasza Lisa o „komorze” dla A. Dudy i J. Kaczyńskiego

Dariusz Matecki, prezes fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, poinformował, że organizacja złoży zawiadomienie do prokuratury dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Lisa, który zamieścił kontrowersyjny wpis na Twitterze.

„Jako fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, w związku z wpisem redaktora Tomasza Lisa, złożymy zawiadomienie do prokuratury dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa z art. 255 § 2 Kodeksu karnego: »Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3«. Komora gazowa to urządzenie do uśmiercania ludzi trującym gazem. Komory gazowe były wykorzystywane przez Niemców podczas II wojny światowej w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych. Nie powinno być w polskiej przestrzeni publicznej miejsca na odwołania sugerujące możliwość uśmiercenia polityków o odmiennych poglądach. Wpis został opublikowany przez dziennikarza z największym na portalu Twitter zasięgiem, który wywiera bezpośredni wpływ na opinię publiczną. Uważamy, że jest to niedopuszczalne i Tomasz Lis powinien ponieść konsekwencje karne” – napisał w komunikacie Dariusz Matecki, prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Dziennikarz Tomasz Lis 29 maja w mediach społecznościowych opublikował wpis o treści „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. Dzień później przeprosił za użyte sformułowanie.

Bardzo przepraszam za mój wpis o „ komorze”. To oczywiste, ze myślałem o celi, ale powinienem był przewidzieć, że ludzie złej woli przyjmą interpretację absurdalną. Liczę na to, że panowie Duda i Kaczyński zapłacą za swe zbrodnie przeciw demokracji, ale po ludzku życzę im zdrowia i długiego życia” – oświadczył Tomasz Lis.  

PAP

drukuj