TK bada nowelizację ustawy dot. TK

Trybunał Konstytucyjny oddalił wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy i rozpoczął dziś badanie noweli o TK.

Ustawa autorstwa PiS została zaskarżona przez: posłów PO, PSL i .Nowoczesnej, pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Krajową Radę Sądownictwa. Jak podał Trybunał, sprawa jest rozpoznawana „w pełnym składzie”. 12-osobowemu składowi przewodniczy prezes TK Andrzej Rzepliński; sędzią-sprawozdawcą jest Stanisław Biernat.

PiS podnosi, że taki tryb jest niezgodny z uchwaloną nowelizacją w myśl, której pełny skład oznacza obecność co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK.

Wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki zwracał wczoraj wieczorem uwagę na antenie TV Trwam, że prawo obowiązuje każdego.

– Ja przypominam, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, potem Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na samym końcu Prezydent, podpisał projekt ustawy. Projekt ustawy, który w momencie opublikowania jest prawem powszechnie obowiązującym. Obowiązującym wszystkich i zwykłego Kowalskiego, i sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Co to prawo mówi? Że sędziowie mogą rozpatrywać sprawę według kolejności wpływu i tylko w pełnym składzie tego typu sprawy. Niestety, TK i pan sędzia Rzepliński uznali, że to prawo ich akurat nie obowiązuje. Z czymś takim jeszcze nigdy w historii Polski, a nawet zachodniej Europy nie mieliśmy do czynienia. Nie przypominam sobie, żeby sędziowie TK rościli sobie prawo do tego, które ustawy ich jako sędziów obowiązują, a które nie – mówi Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

O odroczenie sprawy o „co najmniej o 14” dni wniósł do TK w piątek Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, bo – jak napisał – chce się przygotować do sprawy.

Uzasadniając oddalenie wniosku Prokuratora Generalnego, prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że odroczenie następuje „z ważnej przyczyny”, a według TK taka przyczyna nie zachodzi w tym przypadku.

Tymczasem w piątek w Wenecji rozpoczyna się posiedzenie Komisji Weneckiej, w trakcie, którego ma zostać przyjęta opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl