P. Andrzejewski: Solidarność sędziów TK nie jest obroną niezawisłości

Solidarność sędziów z uzurpacją i anarchią niektórych sędziów TK nie jest obroną niezawisłości ani trójpodziału władzy – podkreślił sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.

W ten sposób odniósł się do sobotniego Kongresu Sędziów Polskich w Warszawie w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Jego uczestnicy wezwali do przekazania nadzoru administracyjnego nad sądami I prezesowi Sądu Najwyższego.

Sprzeciwili się też wobec tzw. „arbitralnej odmowy” powołania przez prezydenta kandydatów na sędziów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Sędziowie na Kongresie wezwali też do poszanowania wyroków TK i ich publikowania.

Sędziowie na kongresie reprezentowali daleko upolitycznione stanowisko wobec zmian, które zachodzą w Polsce –  ocenił sędzia Trybunału Stanu  Piotr Andrzejewski.

Cały szereg działań korporacji sędziowskich czy prawniczych uznała, że te zmiany w jakimś sensie naruszają ich korporacyjne interesy. Dotyczy to zwłaszcza sędziów, którzy niejako podłączyli się pod bunt niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy to sędziowie TK z prezesem i wiceprezesem naruszają konstytucje i zasadę podziału władz. Przypisali sobie oni rolę stania ponad władzą ustawodawczą, Sejmem, Senatem, Prezydentem, jako podmiotami, które kształtują treść prawa – zaznacza Piotr Andrzejewski.

Tymczasem; trwają prace nad kompleksową nowelizacją ustawy o TK. Będzie ona bazowa na rozwiązaniach wypracowanych przez zespół ekspertów przy Marszałku Sejmu.

Całość wypowiedzi z „Polskiego punktu widzenia” do odsłuchania [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl