fot. PAP/Marcin Obara

Sejm: komisja zajmie się wnioskiem ws. wyboru sędziego TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje dziś wniosek ws. wyboru na sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. Kandydaturę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja nie przedstawiała swoich kandydatów. Proponuje, aby skład TK obsadzono osobami, które oczekują na włączenie do niego.

Senator Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, przypomina, że cały konflikt polityczny został wywołany przez polityków Platformy Obywatelskiej. Dodaje, że pięciu sędziów wskazanych przez PO zostało wybranych niezgodnie z przepisami.

– To przecież oni weszli w kompetencje przyszłego parlamentu łamiąc Konstytucję, wybierając awansem do przodu pięciu sędziów. Dziś uzupełniamy skład TK – zwolniło się jedno stanowisko, w związku z tym jest do obsadzenia jedno stanowisko po panu sędzim Mirosławie Granacie. Kandydaturę zgłosił tylko klub Prawa i Sprawiedliwości, dlatego opiniowana przez komisję będzie tylko ta kandydatura. Podkreślam: komisja nie dokonuje wyboru, komisja opiniuje, czy kandydat spełnia wymogi określone w Konstytucji – tłumaczy Stanisław Piotrowicz.

Kadencja sędziego Mirosława Granata zakończy się 27 kwietnia. W celu rozwiązania kryzysu wokół TK, w Sejmie pracuje specjalny zespół skupiający ekspertów.

RIRM

 

 

 

 

drukuj