fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sejm zajmie się ustawą całkowicie zakazującą tzw. aborcji

We wrześniu posłowie zajmą się ustawą dotyczącą ochrony życia ludzkiego od chwili poczęcia. Ustawa całkowicie zakazuje tzw. aborcji w Polsce, niezależnie od stanu zdrowia dziecka czy okoliczności jego poczęcia.

Ten obywatelski projekt trafił do Sejmu w lipcu. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów.

Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do Życia, która jest inicjatorem projektu, ma nadzieję, że ustawa zostanie potraktowana poważnie – chociażby ze względu na poparcie społeczne.

Fakt tak masowego społecznego poparcia powinien mieć znaczenie dla posłów, którzy poważnie traktują swoich wyborców. Przypomnę, że ustawa o inicjatywie ustawodawczej nakłada obowiązek zebrania 100 tys. podpisów. Jeśli wielokrotnie więcej podpisów się zbiera, to znaczy, że jest bardzo duże poparcie społeczne dla tej inicjatywy. Według badań CBOS, 75 proc. Polaków potępia aborcję. W związku z tym, myślę, że posłowie -zwłaszcza przed wyborami – powinni wziąć to pod uwagę – mówi Mariusz Dzierżawski.

Obecnie prawo w Polsce dopuszcza tzw. aborcję w trzech przypadkach: gdy według medyków ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy kobieta została zgwałcona, bądź gdy lekarze uznają, że dziecko jest chore.

RIRM

drukuj