Wnioski ws. pomocy dla poszkodowanych przez suszę do 30 września

Do 30 września można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski w sprawie pomocy dla gospodarstw dotkniętych suszą. Natomiast wypłaty – jak zapowiedział minister rolnictwa – mają ruszyć od 10 października.

Ministerstwo Finansów w tym roku ma też przyspieszyć dopłaty bezpośrednie i w systemie zaliczkowym – mają ruszyć od października tego roku – łącznie wypłaconych do końca roku ma być 8 mld zł.

Resort rolnictwa wczoraj po posiedzeniu rządu poinformował, że już ponad 100 tys. gospodarstw jest dotkniętych suszą, w których straty stwierdzono lub pracują w nich jeszcze odpowiednie komisje.

Profesor Mirosław Miętus, kierownik katedry meteorologii i klimatologii Uniwersytetu Gdańskiego, powiedział, że istniały przesłanki, by sygnalizować suszę dużo wcześniej.

– Wiele miesięcy temu, na podstawie danych klimatycznych można było zaryzykować – z dużym prawdopodobieństwem – stwierdzenie, że tegoroczne lato, jak również wczesna jesień będą okresem w którym wystąpią problemy hydrologiczne, z deficytem wody oraz susza glebowa. Trzeba pamiętać, że rozwój suszy hydrologicznej czy glebowej jest uwarunkowany nie tylko występowaniem czy barkiem opadów, ale również wysokimi temperaturami powietrza, a także prędkościami wiatru. Zarówno temperatura, jak i wiatr to te elementy, które warunkują proces parowania. Im większa prędkość wiatru im wyższe temperatury, tym proces ten jest szybszy – podkreślił prof. Mirosław Miętus.

Wczoraj rząd poinformował, że nie ogłosi stanu klęski żywiołowej w kraju. Na pomoc dla rolników dotkniętych suszą minister rolnictwa zapowiedział  488 mln złotych, z których blisko 450 mln zł ma trafić bezpośrednio do rolników.

Według resortu na hektar będzie to 800 zł dla sadów i krzewów owocowych, a dla pozostałych upraw 400 zł. Stawka ta dotyczy gospodarstw ubezpieczonych przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tę pomoc pomniejszoną o 50 proc.

RIRM

drukuj