Duża ustawa medialna wkrótce w Sejmie

Na przełomie kwietnia i maja do Sejmu ma trafić tzw. duża ustawa medialna, która będzie składać się z trzech projektów ustaw.

Chodzi o projekt ustawy o mediach narodowych, projekt ustanawiający tzw. składkę audiowizualną oraz przepisy wprowadzające.

Rząd PiS-u chce m.in. zastąpić obecny abonament RTV powszechną składką audiowizualną. Opłata byłaby doliczana do rachunku za prąd.

Jej wysokość na razie nie jest przesądzona. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański na antenie radiowej Jedynki powiedział, że wyniesie ona od 12 do 15 zł.

– Może się okazać tak, że to będzie wręcz połowa obecnie obowiązującej opłaty abonamentowej, która wynosi 22,70 zł. Rozumiem, że przez lata ileś osób się przyzwyczaiło, że może omijać prawo i nie płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego, ale to jest po pierwsze nie do przyjęcia, a po drugie bardzo niesprawiedliwe. Dlaczego media publiczne mają być utrzymywane przez 7 proc. obywateli? – zwrócił uwagę wiceminister Krzysztof Czabański.

Rząd liczy, że składka będzie pobierana już od przyszłego roku. Dochody z tego tytułu miałyby wynieść od ponad 1,5 do 2,5 mld zł.

TVP, Polskie Radio i PAP mają być przekształcone w media narodowe. W myśl ostatniej, jeszcze dopracowywanej wersji projektu ustawy o mediach narodowych, przekształcenie to miałoby nastąpić od 1 lipca tego roku.

RIRM

drukuj