fot. pixabay.com

Rząd zwleka z publikacją orzeczenia TK ws. tzw. przesłanki eugenicznej. M. Korzekwa-Kaliszuk: Każda zwłoka jest działaniem przeciwko życiu

Zwłoka w publikacji orzeczenia dotyczącego przesłanki eugenicznej to działanie wbrew Konstytucji RP – zaznaczyła prawnik Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Takie działanie – jak oceniła – pokazuje też, że dla rządu Zjednoczonej Prawicy ochrona życia dzieci nienarodzonych nie jest priorytetem.

Minął miesiąc od wyroku TK, w którym sędziowie za niezgodną z ustawą zasadniczą uznali tzw. przesłankę eugeniczną. To na tej podstawie w ub.r. według tylko oficjalnych danych zabito ponad 1 tys. nienarodzonych dzieci z podejrzeniem choroby.

Konstytucja w art. 190 obliguje państwo do niezwłocznej publikacji wyroków TK – wskazała Magdalena Korzekwa – Kaliszuk, prawnik, działacz pro-life. Nie ma tam mowy o możliwości zwłoki czy zmianie terminu publikacji – dodała.

Z obroną życia nie można czekać. Ten wyrok powinien zapaść dawno temu. Wiemy, że ten wniosek kilka lat oczekiwał na rozpatrzenie w Trybunale Konstytucyjnym. Każda zwłoka jest działaniem na niekorzyść, jest działaniem przeciwko życiu, dzieciom, rodzinom i przeciwko kobietom, bo aborcja bardzo dotyka nie tylko dzieci, dotyka również matki, ich ojców, całe rodziny. Czekanie z publikacją pokazuje niekonsekwencje rządu, który z jednej strony wprowadza przeróżne programy mające na celu wspieranie rodzin (program „Za Życiem” czy program „500 plus”), a z drugiej w sprawie tak fundamentalnej jak ochrona ludzkiego życia, mamy do czynienia z wielką zwłoką, która kosztuje życie konkretnych ludzi – zaznaczyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Proceder zabijania nienarodzonych chorych dzieci miał zatrzymać wyrok TK z 22 października, jednak rządzący już ponad miesiąc zwlekają z pojawieniem się zapisu w Dzienniku Ustaw.

Publikacja orzeczenia sprawia, że prawo zaczyna obowiązywać niemal natychmiast; nie musi się zbierać parlament, a także nie jest potrzebny podpis prezydenta RP.

 

RIRM

drukuj