fot. TT/lubelskiIPN

[TYLKO U NAS] M. Sułek: Jest przygotowywana kopia zniszczonej w Rejowcu wystawy o św. Janie Pawle II i ks. kard. S. Wyszyńskim

Dewastacja wystawy o św. Janie Pawle II i ks. kard. Stefanie Wyszyńskim w Rejowcu to szok dla miejscowej wspólnoty. Policja szuka sprawców. Natomiast dobra informacja jest taka, że kopia wystawy jest w trakcie przygotowywania i wróci na swoje miejsce – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Marcin Sułek, wicedyrektor oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie.

W nocy z 21 na 22 listopada zniszczono wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, która wisiała na ogrodzeniu kościoła pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu – poinformował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

– Wystawa została całkowicie zniszczona, prawdopodobnie pocięta, i nie nadaje się do dalszej prezentacji. Ktoś musiał zadać sobie duży trud, żeby ją zniszczyć, gdyż była ona wysoko zawieszona na murze. Dla wszystkich mieszkańców Rejowca jest to szok, bo nikt się nie spodziewał takiego zajścia. Zdajemy sobie sprawę, że jest coraz więcej ataków na Kościół, na symbole, na Jana Pawła II czy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. (…) Mamy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Za chwilę będziemy mieć – miejmy nadzieję – rychłą beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Spodziewaliśmy się więc, że to będzie święto, ale nikt nie przypuszczał, że wystawa zostanie zniszczona – powiedział Marcin Sułek.

Wicedyrektor oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie oświadczył, że policja będzie poszukiwać sprawców.

– Nie możemy tego zostawić bez dalszych działań. Mamy nadzieję, że policja znajdzie sprawców. Dobra informacja jest taka, że kopia wystawy jest w trakcie przygotowywania i wróci na swoje miejsce – poinformował.

Marcin Sułek zaznaczył, że dewastacja wystawy w Rejowcu „to wielki cios dla miejscowej wspólnoty, która w zeszłym roku obchodziła stulecie urodzin”.

– Osoby, które dokonały dewastacji, na pewno wcześniej się z nią nie zapoznały. Jedna z tablic była poświęcona godności kobiety. Jeśli ktoś mówi, że Kościół narusza godność kobiety, to musi być oderwany od rzeczywistości. Jan Paweł II i ks. kard. Stefan Wyszyński poświęcili przecież wiele na podkreślaniu godności kobiety – zauważył rozmówca Radia Maryja.

Wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” można obejrzeć w formie elektronicznej. Jest ona dostępna do pobrania i wydrukowania na stronie Instytutu Pamięci Narodowej lub [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj