35. rocznica wyboru Papieża Polaka

Dziś przypada 35. rocznica wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ojciec św. Jan Paweł II był pierwszym od 455. lat papieżem spoza Włoch.

Ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Oficjalna inauguracja pontyfikatu odbyła się 22 października. To obecnie dzień wspomnienia liturgicznego, błogosławionego Jana Pawła II, już wkrótce świętego.

W rozpoczętym 14 października 1978 roku konklawe udział wzięło 111 księży kardynałów elektorów. Było to drugie w ciągu kilku tygodni konklawe po śmierci Pawła VI i trwającym miesiąc pontyfikacie Jana Pawła I.

Ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu.

Po godzinie 19. nowy Papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i wygłosił przemówienie do wiwatujących tłumów, którym był niemal całkowicie nieznany. Wówczas papież Jan Paweł II wygłosił słowa, które powtarzano potem wielokrotnie jako najbardziej symboliczne:

Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej – mówił papież Jan Paweł II.

Dziennik „Corriere della Sera” tak opisywał wtedy nastrój panujący wśród całkowicie zaskoczonych wiernych na placu: „Wydaje się, że Rzym chce zgotować nowemu papieżowi specjalne przyjęcie, aby mógł się poczuć jak u siebie, żeby wiedział, że znalazł się w mieście, które mu dobrze życzy i nie da mu odczuć oddalenia od jego ojczyzny, jego ludu, jego wiernych”.

Podczas uroczystego homagium księżykardynałów doszło wtedy do najbardziej symbolicznego wydarzenia: polski Papież złożył hołd Prymasowi Polski Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.

W homilii papież Jan Paweł II mówił: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje. Nie lękajcie się!”. Te słowa uznano za programową wypowiedź trwającego prawie 27 lat pontyfikatu.

W jego trakcie Papież Polak odbył 104 zagraniczne podróże do 132 krajów.
Po niespełna trzech pierwszych, niezwykle intensywnych latach pontyfikatu 13 maja 1981 roku papież został ciężko ranny w zamachu na placu Świętego Piotra, gdzie strzały do niego oddał turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca. W grudniu 1983 roku Papież odwiedził Agcę w więzieniu w Rzymie i długo z nim rozmawiał.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Niecałe trzy miesiące później rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Dziewięć lat po śmierci, 27 kwietnia przyszłego roku odbędzie kanonizacja polskiego Papieża.

 

PAP/RIRM

drukuj