Trwa Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II

W Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się w sobotę przed godz. 10.00 Msza św, którą sprawuje papież Franciszek dla kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.

Oglądaj na żywo – TV Trwam

W świątyni jest około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych 5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.

Tysiące pielgrzymów znajduje się na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Wiele osób spędziło tu noc na karimatach. Pielgrzymi dzięki głośnikom i telebimowi słuchają Mszy św. i śledzili relację z wcześniejszych uroczystości z udziałem papieża Franciszka w pobliskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Wśród zgromadzonych są zarówno młodzi obcokrajowcy uczestniczący w ŚDM, jak i polscy wierni, którzy przybyli na spotkanie z papieżem z okolicznych krakowskich osiedli i odleglejszych części kraju. Niektórzy wyjechali w nocy, żeby o świcie zameldować się w Krakowie..

Wielu pielgrzymów stoi w długich kolejkach do spowiedzi. Odbywa się ona w polowych warunkach – księża nie mają konfesjonałów, spowiadają wysłuchując wiernych na stojąco.

Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym znajdują się jego relikwie, powstało na terenie po zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Sanktuarium św. Jana Pawła II jest częścią większego kompleksu – Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Sąsiaduje ono z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zostało powołane 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza, by upamiętnić postać Jana Pawła II i upowszechniać jego nauczanie poprzez działalność naukową, religijną i społeczną. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

W kompleksie budynków znajdują się tam: dwupoziomowa świątynia – Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II oraz budowane Muzeum Jana Pawła II. Nad całością góruje ponad 50-metrowa wieża, która w tym roku zostanie udostępniona odwiedzającym sanktuarium. W świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II złożone są relikwie: płyta z grobu papieża, jego pastorał oraz ampułka z krwią, umieszczoną w podstawie ołtarza w Kościele Relikwii.

PAP/RIRM

drukuj