Kraków: W niedzielę prezentacja książki o papieżu Franciszku i inauguracja ławki „Proszę – dziękuję – przepraszam”

W niedzielę 23 września o godz. 11.00 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojca Świętego Franciszka, a o godz. 12.00 w Auli bł. Jakuba nastąpi prezentacja nowej książki wydanej przez Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew” zatytułowanej „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna”. Następnie na Placu Franciszkańskim przed oknem papieskim nastąpi inauguracja ławki „Proszę – dziękuję – przepraszam” upamiętniającej obecność Ojca Świętego w Krakowie.

Włoski autor Massimo Borghesi jako pierwszy dokonuje całościowej analizy formacji intelektualnej aktualnego Papieża, wskazując tych autorów i te dzieła, które wywarły szczególny wpływ na Jorge Mario Bergoglio, jezuitę, biskupa, kardynała, a teraz głowę Kościoła.

Ławka „Proszę-dziękuję-przepraszam” kształtem odpowiada ławkom miejskim znajdującym się na Plantach. Przez umieszczone na niej słowa „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”, ma nawiązywać do zachęty Ojca Świętego  Franciszka skierowanej do osób zgromadzonych na Placu Franciszkańskim przed „oknem papieskim”, a za pośrednictwem mediów do wszystkich słuchających, do jak najczęstszego powtarzania tych słów w życiu codziennym.

Ławka została umieszczona na alejce prowadzącej od Plant w kierunku głównego wejścia do Bazyliki Franciszkanów, w miejscu, z którego dobrze jest widoczne okno papieskie.

Ma ona stać się materialnym przypomnieniem tego wydarzenia, o którym często przewodnicy krakowscy właśnie w tym miejscu mówią turystom.

Użycie motywów twórczości Wyspiańskiego (oparcie nawiązuje do nasturcji z polichromii Bazyliki) ma dodatkowo wzmocnić ten przekaz łącząc go z tym konkretnym miejscem Krakowa, jakim jest Bazylika św. Franciszka i Klasztor Franciszkanów.

Jms/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl