Ojciec Święty w piątek udaje się do Egiptu

Papież Franciszek udaje się w piątek na dwa dni do Egiptu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie to jedna z jego najtrudniejszych podróży. Papież odwiedzi Egipt po dwóch zamachach na kościoły koptyjskie, w których w Niedzielę Palmową zginęło ponad 40 osób.

„Papież pokoju w Egipcie pokoju” – to hasło wizyty w Kairze. To 18. zagraniczna pielgrzymka papieża Franciszka.

W jej trakcie Papież wygłosi przemówienie na międzynarodowej konferencji na temat pokoju na uniwersytecie teologicznym Al-Azhar. Spotka się też ze zwierzchnikiem Kościoła koptyjskiego Tawadrosem II. Oczekiwane są także gesty solidarności z tamtejszymi chrześcijanami.

Po niedawnych atakach na koptyjskich chrześcijan Watykan ogłosił, że papież nie zamierza rezygnować z wizyty. Stolica Apostolska zapewniła, że nie jest szczególnie zaniepokojona kwestiami bezpieczeństwa.

Jak się zauważa – podjęto jednak dodatkowe kroki. Papież Franciszek będzie poruszał się po Kairze zamkniętym, choć nieopancerzonym samochodem. Takie było życzenie Papieża – wyjaśnił Watykan.

W przesłaniu wideo do Egipcjan Ojciec św. powiedział: „Nasz świat, dręczony przez ślepą przemoc, która trafiła także w serce waszej drogiej ziemi, potrzebuje pokoju, miłości i miłosierdzia”.

Ojciec Święty podkreślił, że potrzebni są ludzie działający na rzecz pokoju, „osoby odważne, które potrafią uczyć się z przeszłości, by zbudować przyszłość bez zamykania się w uprzedzeniach”.

Świat – mówił papież Franciszek – „potrzebuje budowniczych mostów pokoju, dialogu, braterstwa, sprawiedliwości i człowieczeństwa”.

Z radosnym i wdzięcznym sercem przybędę za kilka dni do waszej drogiej ojczyzny, kolebki cywilizacji, daru Nilu, krainy słońca i gościnności” – oświadczył.

Następnie zapewnił: „Jestem naprawdę szczęśliwy, że przybędę jako przyjaciel, jako posłaniec pokoju i jako pielgrzym do kraju, który ponad 2 tysiące lat temu udzielił schronienia i gościny Świętej Rodzinie, gdy uciekła przed groźbami króla Heroda”.

Papież Franciszek wyjaśnił, że chce pocieszyć i dodać otuchy wszystkim chrześcijanom z Bliskiego Wschodu. Jak powiedział, jedzie również z orędziem braterstwa i pojednania skierowanym do świata islamu.

Papież Franciszek przybędzie do Kairu w piątek wczesnym popołudniem. Oficjalna ceremonia jego powitania odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Po niej Papież będzie rozmawiał z prezydentem Egiptu Abd al-Fatahem as-Sisim.

Następnie pojedzie na uniwersytet Al-Azhar, uważany za najbardziej renomowaną uczelnię islamu sunnickiego. Spotka się tam z jego wielkim imamem Ahmadem al- Tajjibem oraz wygłosi przemówienie na międzynarodowej konferencji na temat pokoju. Obecny tam będzie również formalny zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej.

Organizatorzy tego wydarzenia oświadczyli, że pokój jest jednym z “najwznioślejszych” i „najpiękniejszych imion Boga” w islamie. Położyli też nacisk na pragnienie pokoju w obecnych czasach „krwawych wojen, skrajnego ubóstwa, bezsensownych konfliktów”, a także terroryzmu.

W programie tego dnia jest ponadto spotkanie Papieża z przedstawicielami władz Egiptu.

Papież Franciszek odwiedzi następnie patriarchę Kościoła koptyjskiego Tawadrosa II. Razem oddadzą hołd ofiarom zamachu, do którego doszło w grudniu zeszłego roku podczas Mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła należącym do kompleksu katedry świętego Marka. Zginęło tam 25 osób, ponad 50 zostało rannych. W miejscu tego ataku, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie, papież Franciszek i Tawadros II odmówią modlitwę.

W sobotę rano Papież odprawi Mszę św. na terenie bazy lotniczej pod Kairem. Początkowo planowano, że miejscem liturgii będzie stołeczny stadion. Ostatecznie lokalizacja została zmieniona, głównie – jak się podkreśla – ze względów bezpieczeństwa. Zastosowane tam zostaną dodatkowe kroki, na przykład zakaz wejścia na Mszę św. z telefonami komórkowymi.

Na Mszy św. – jak poinformowano – będą Koptowie oraz przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich. Oczekiwana jest też grupa muzułmanów.

Po Mszy św. papież Franciszek spotka się z duchowieństwem. Wieczorem powróci do Rzymu.

Podróż ta będzie miała wymiar duszpasterski, ekumeniczny i międzyreligijny – podkreślają watykaniści.

Papież Franciszek odwiedzi Egipt 17 lat po wizycie Jana Pawła II w Kairze i na półwyspie Synaj.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl