(fot. PAP)

Zespół Macierewicza przedstawi najnowsze ustalenia

Eksperci zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej przedstawią dziś w południe najnowsze ustalenia oraz materiał dowodowy.

Na spotkanie nie przyjdą przedstawiciele rządowego zespołu Macieja Laska.

Debata miała odbyć się w Sejmie w ubiegłą środę. Została jednak przełożona.

Swoje referaty wygłoszą m.in.: dr Bogdan Gajewski, prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Binienda, dr Chris Cieszewski oraz dr Grzegorz Szuladziński.

Poseł Antoni Macierewicz– podkreśla, że prof. Binienda zaprezentuje najnowsze badania potwierdzające tezy jakie zostały sformułowane przez parlamentarny zespół 1,5 roku temu.

Tym razem są to analizy, które zostały włączone do międzynarodowego programu NASA, i w ramach tego programu badane przez pana prof. Wiesława Biniendę. Efekty tych badań już są, one mają olbrzymi wpływ na diagnozę przebiegu wydarzeń w Smoleńsku. Novum będzie wystąpienie obok pana Marka Dąbrowskiego, przede wszystkim pana Stanisława Zagrodzkiego, który zaprezentuje najnowsze badania, i ich wyniki rzutujące na diagnozę przebiegu dramatu Smoleńskiego i biegłego sądowego – zaznacza poseł Antonii Macierewicz.

Poseł Antoni Macierewicz zaprosił na debatę po raz kolejny przedstawicieli działającego przy KPRM zespołu, po to, aby „przedstawili swój punkt widzenia”.

Zadał też – posługując się zdjęciami wraku samolotu – pytania zespołowi Laska, które – jego zdaniem – wymagają odpowiedzi.

Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi od ekspertów pana Donalda Tuska: Jaka siła, doprowadziła do takiego kształtu głównej części samolotu, tej która jest od skrzydeł aż do kadłuba? Jak państwo słyszeli wielokrotnie, eksperci pana Donalda Tuska powtarzali, że przy eksplozji, przy wybuchu, mamy do czynienia z wywijaniem się na zewnątrz blach samolotu, w którym do takiego wybuchu dochodzi. Oni zapewne nie widzieli tego zdjęcia, tak to zakładam, bo to taki mały fragment, ponad dziesięć metrów długości – zaznaczył poseł Antonii Macierewicz.

RIRM

drukuj