fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Szef MON zapowiada na wiosnę publikację raportu wskazującego przyczyny katastrofy smoleńskiej

Na wiosnę opublikujemy raport wskazujący przyczyny katastrofy smoleńskiej – poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wiemy już dziś tak dużo, że mogę o tym zapewnić” – zaznaczył. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szef Ministerstwa Obrony Narodowej wskazał, że dotychczasowe prace podkomisji badającej przyczyny katastrofy w istotny sposób wpłynęły na jego świadomość co do przebiegu wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

Długo sądziłem, że nie będziemy w stanie zgromadzić materiału dowodowego wykraczającego poza wykazanie złej woli Rosjan i błędów nawigatorów smoleńskich. Dzięki pracy komisji i wybitnych naukowców dziś jesteśmy o krok od prawdy – powiedział.

Beata Gosiewska wdowa po wicepremierze Przemysławie Gosiewskim, który zginął pod Smoleńskiem mówi, że rodziny ofiar i całe społeczeństwo czekają na ostateczny raport.

Tyle lat minęło, a ciągle trwają pracę wiemy, że jest to wina ówczesnego rządu Donalda Tuska, bo najważniejsze dowody zbiera się w pierwszych chwilach i godzinach po katastrofie. Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że tutaj nie chodzi o zwykły wypadek lotniczy. Rozczłonkowanie na tysiące małych fragmentów nie następuje w wyniku zwykłego upadku, czyli to jest nie tylko problem nawigowania i zwykłego upadku. W tym przypadku jakieś potężne eksplozję musiały rozerwać ten samolot na maleńkie fragmenty rozrzucone na tak dużym obszarze – wskazuje Beata Gosiewska.

Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, podczas obchodów ostatniej miesięcznicy smoleńskiej zapowiedział, że wiosną poznamy przyczyny katastrofy, albo to, dlaczego tych przyczyn nie da się ustalić.

RIRM

drukuj