Zażalenia na umorzenie ws. organizacji lotów do Smoleńska – do sądu

Jeszcze w tym tygodniu do stołecznego sądu mają trafić cztery zażalenia na umorzenie we wrześniu ubiegłego roku śledztwa ws. organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r.

Składający zażalenia uważają między innymi, że zaniechania urzędników ocenione przez prokuraturę jako uchybienia służbowe lub dyscyplinarne, należało zakwalifikować jako przestępstwa. Autorem jednego z zażaleń jest mec. Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik bliskich prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prokuratura stwierdziła szereg zaniedbań i zaniechań urzędników, którzy byli odpowiedzialni za organizację wizyty i przelotu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego delegacji w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Nie stwierdziła jednak, aby te ujemnie ocenione zachowania miały charakter przestępstwa. W moim przekonaniu, biorąc pod uwagę rangę tych uchybień oraz rangę urzędów odpowiedzialnych za organizację wizyt, tłumaczenie, że nie stwierdzono przestępstwa jest niemożliwe do uzasadnienia – zaznacza mec. Pszczółkowski.

Prokuratura otrzymała tymczasem uzupełniającą opinię ws. próbek z wraku Tu-154M. Główne konkluzje ustaleń biegłych mamy poznać w najbliższych dniach. W pierwszej kolejności z opinią mają zapoznać się prokuratorzy prowadzący śledztwo.

Nasz Dziennik ujawnił, że opinia uzupełniająca nie potwierdza wybuchów na pokładzie Tupolewa. Takie wnioski zawierała już wcześniejsza opinia, którą prokuratura uznała w styczniu za niepełną i w pewnych fragmentach niejasną.

Mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zauważa, że uzupełniająca opinia ma być ujawniona właściwie w przededniu 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl