VI Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna w Bydgoszczy

„Jan Paweł II – Pamięć, Dialog, Tożsamość. Polska i Świat wobec wyzwań III Tysiąclecia” – pod takim hasłem w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy trwa VI Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna. Wydarzenie odbywa się w ramach z cyklu spotkań „Jeden Świat – wiele kultur”.

W konferencji uczestniczą naukowcy reprezentujący krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe w tym Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Sesję plenarną otworzył wykład prof. Mons. Giuseppe Scottiego, przewodniczącego watykańskiej fundacji Josepha Ratzingera.

Zwrócił on uwagę na fakt, że Jan Paweł II potrafił podejmować i rozwiązywać wyznawania epokowe – mówi dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM, która przysłuchiwała się wykładowi.  

– Prelegent dokonał identyfikacji najważniejszych wyzwań trzeciego tysiąclecia, wśród których wskazał na budowanie pokoju – przede wszystkim wobec zagrożeń terroryzmu islamskiego, na dyktaturę relatywizmu oraz na kulturę medialną w kontekście świata wirtualnego oraz technokrację ekonomiczną. Zwrócił też uwagę na rolę odwoływania się do historii, do tożsamości. Wskazał także na fakt, iż Polska powinna być świadoma swojej bolesnej historii – także tej historii najnowszej, z której powinna być dumna – zwraca uwagę dr Dorota Żuchowska.

Dr Dorota Żuchowska zabierze także głos w dyskusji. Podczas panelu ekonomicznego wygłosi referat na temat polityki kursowej wobec wyzwań współczesnej gospodarki światowej.

Do uczestników konferencji list skierował prezydent RP Andrzej Duda. Wyraził on radość z podjęcia refleksji naukowej nad myślą św. Jana Pawła II.

Konferencji towarzyszy wystawa malarska związana ze świętym.

Organizatorem spotkania jest Kujawsko Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy oraz Fundacja Josepha Ratzingera. Spotkanie zakończy się jutro .

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl