Trwają pracę nad specustawą kolejową

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje projekt specustawy kolejowej, która ma ułatwić i przyspieszyć modernizację sieci torowej. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Resort chce w ten sposób uratować także środki unijne z Krajowego Programu Kolejowego. Chodzi o kwotę 67 mld zł.

Pieniądze te mogą przepaść na skutek zaniechań poprzedniego rządu. Gabinet PO – PSL nie zostawił projektów modernizacji i remontów linii kolejowych. W konsekwencji inwestycje zostały spowolnione.

Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że specustawa kolejowa będzie podobna do drogowej. Jej celem jest głównie uproszczenie procedur prawnych. Kolejarze mieliby uzyskać również uprawnienia do szybszego wdrożenia decyzji środowiskowych.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych liczy, że specustawa wjedzie w życie jak najszybciej. Sytuacja na kolei tego wymaga – dodaje.

– Dzisiaj mamy niestety do czynienia z wieloma opóźnieniami związanymi właśnie z tym, że grunty są uwłaszczane, wydzielane. Firmy, które nie realizowały w sposób właściwie inwestycji, startują w kolejnych przetargach. Wobec powyższego jak najszybciej powinna być przyjęta ustawa, która te utrudnienia zniesie. Wtedy inwestycje będą szły dużo szybciej i będzie można wykorzystać wszystkie środki unijne, które na to są zadysponowane.  Ta ustawa jest od dawna przez nas oczekiwana. Jakie są szczegóły? W procesie legislacyjnym będziemy pewnie brali udział, (przynajmniej na Komisji Infrastruktury w Sejmie) i zwrócimy uwagę, jakie są poszczególne zapisy – mówi Leszek Miętek.

Minister Andrzej Adamczyk zakłada, że projekt specustawy będzie gotowy najpóźniej w czerwcu. Ustawa miałaby wejść w życie jesienią.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl