fot. PAP/EPA

J. Stoltenberg: Członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy

Członkowie NATO zgodzili się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję i dostarczają temu krajowi szeroką gamę systemów uzbrojenia – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.

Jens Stoltenberg przekazał również, że członkowie NATO uzgodnili, iż zrobią więcej, aby pomóc innym partnerom i wzmocnić ich zdolność do samoobrony, w tym Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie.

Sojusznicy – jak mówił – potępili „przerażające morderstwa cywilów, które widzieliśmy w Buczy i innych miejscach niedawno wyzwolonych spod rosyjskiej kontroli”.

„Wszyscy odpowiedzialni za te okrucieństwa muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – zaznaczył.

Jens Stoltenberg wskazał, że rozmowy na szczeblu szefów dyplomacji dotyczyły też wsparcia Ukrainy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz dostarczenia sprzętu, który pomoże Ukrainie chronić się przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi. Sekretarz generalny NATO poruszył również kwestię Chin.

„Widzieliśmy, że Chiny nie chcą potępiać rosyjskiej agresji. Pekin przyłączył się do Moskwy, kwestionując prawo narodów do wyboru własnej drogi. To dla nas wszystkich poważne wyzwanie. To sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, abyśmy wspólnie bronili naszych wartości” – wskazał Jens Stoltenberg.

Ministrowie omówili także dalsze postępowanie wobec Rosji.

„Sankcje wprowadzone przez członków NATO i naszych partnerów są bezprecedensowe i niszczą machinę wojenną prezydenta Władimira Putina. Musimy kontynuować skoordynowaną presję, aby pomóc zakończyć tę bezsensowną wojnę” – zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl