[TYLKO U NAS] Szef MON: Zależy nam na tym, aby Polska była wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, jak najszybciej i za dobra cenę

Zależy nam na tym, aby Polska była wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, jak najszybciej i za dobra cenę – zwrócił uwagę szef MON Mariusz Błaszczak podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Polityk wskazał, że rozwój obronności Polski w ciągu ostatnich miesięcy postępuje bardzo szybko.

Na szczycie w Brukseli przywódcy państw ustalili inicjatywę gotowości NATO tzw. program 4 razy 30, który przewiduje, że do 2020 r. sojusz ma mieć odpowiednią liczę jednostek lądowych, powietrznych i morskich gotowych do prowadzenia działań w ciągu miesiąca. Szef resortu obrony wskazał, że rozwój obronności Polski w ciągu ostatnich miesięcy postępuje bardzo szybko.

– Chodzi o to, by w czasie nie dłuższym niż 30 dni po 30 jednostek wojsk lądowych, marynarki wojennej i wojsk lotniczych było gotowych do obrony (…). Wykorzystujemy fundusze unijne m.in. poprzez program Military Mobility, w którym chodzi o łatwość przemieszczania się wojsk sojuszniczych z jednego terenu na drugi. Współgra to z inicjatywą gotowości programem 4 razy 30. Jest to olbrzymi postęp, jeżeli chodzi o obronność. Wyzwania są jeszcze wciąż przed nami, ale dla rządu PiS, dla mnie – jako ministra obrony narodowej – dla premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy bezpieczeństwo Polski jest priorytetem (…). Tworzymy warunki finansowe, by proces modernizacji Wojska Polskiego postępował – akcentował minister.

Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, iż Polska wciąż znajduje się w procesie tworzenia warunków bezpieczeństwa. Dodał, że nasza Ojczyzna będzie bezpieczna, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki. Pierwszym z nich jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.

– Naszym zadaniem jest, by być gotowym do obrony poprzez zaangażowanie naszych sił i środków, dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości rozbudowuje liczebnie Wojsko Polskie. Kiedy objąłem urząd obrony narodowej postawiłem sobie za cel, by powołać do życia nową dywizję wojsk operacyjnych zlokalizowana na wschód od Wisły – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Druga sprawa, to wyposażone Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt.

– W marcu podpisałem umowę ze stroną amerykańską na kupienie baterii Patriot. To bardzo nowoczesny sprzęt dający gwarancję obrony przy ataku rakietowym ze strony przeciwnika. To nie koniec. Kolejne programy negocjujemy. Wczoraj zapadła decyzja o przyspieszeniu działań związanych z negocjacjami ws. kupienia rakiet HIMARS. Te rakiety też zapewnią nam bezpieczeństwo, to bardzo nowoczesny sprzęt – mówił minister.

Trzecia kwestia to umocnienie pozycji Polski w ramach Sojuszu
Północnoatlantyckiego.

– Przełomem, jeśli chodzi o nasze relacje sojusznicze, był szczyt NATO, który odbył się w Warszawie w lipcu 2016 roku. Na podstawie decyzji tego szczytu wojska sojusznicze stacjonują w Polsce, przede wszystkim amerykańskie, ale także brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Jako Polacy jesteśmy solidarni z naszymi partnerami z Sojuszu, stąd Wojska Polskie stacjonują na Łotwie i w Rumunii. Jesteśmy aktywni, budujemy więzy sojusznicze – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Mariusz Błaszczak wskazał, że geograficzne położenie Polski sprawia, iż artyleria, wojska rakietowe stanowią priorytet, stąd podpisany kontrakt na kupienie baterii Patriot i przyspieszenie negocjacji ws. Homarów.

– Na dzisiejszym polu walki i w warunkach geograficznych, w jakich leży Polska, wojska rakietowe, artyleria ma olbrzymie znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Proces, który rozpoczął się w 2015 r. (…) przyspieszamy i już pod koniec najbliższego tygodnia wiceminister Sebastian Chwałek – odpowiedzialny za zakupy zbrojeniowe – udaje się do Waszyngtonu, gdzie będzie podejmował rozmowy. Chcemy jak najszybciej sfinalizować taką transakcję (…). Zależy nam na tym, aby Polska była wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, jak najszybciej i za dobra cenę – podkreślił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Cała rozmowa z ministrem Mariuszem Błaszczakiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj