MON planuje zwiększyć liczbę rezerwistów

MON planuje zwiększenie liczby wezwań rezerwistów na szkolenia. Otwiera również armię na wykształconych ochotników. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Z danych Sztabu Generalnego wynika, że jeszcze w tym roku zostanie przeszkolonych  7 tys. rezerwistów. W przyszłym roku natomiast ma być to już 15 tys. osób. Z kolei w 2016 roku wezwanych ma zostać prawie 39 tys. osób. Podobnie jak i w 2017 roku.

Na szkolenia wzywani będą szeregowi do 50 lat, oraz podoficerowie i oficerowie do lat 60. W kwestii ochotników, wojsko, chce aby byli to absolwenci szkół wyższych.

Poseł Marek Opioła z sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówił, że proces uzawodowienia armii został źle przeprowadzony. Jak dodaje – potrzebne są konkretne zmiany, a nie doraźne działania.

–  Rząd nie ma w ogóle pomysłów na to, jak zbudować możliwości  potencjalne formowania większej ilości rezerwistów, a tworzenie ćwiczeń nie załatwi całej sprawy. Potrzebne jest rozwiązanie systemowe, żeby była większa ilość rezerwistów przeszkolona i, żeby była potrzeba tworzenia czegoś na wzór samodzielnych jednostek rezerwowych, które będą w przyszłości wykorzystywane. Aby powstał system oparty na rezerwistach trzeba wprowadzić modelowe rozwiązanie i przyszłe rozwiązanie, którym  powinien teraz zająć się rząd – powiedział poseł Marek Opioła.

Ćwiczenia rezerw będą trwały od 2 do 30 dni w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych. Długotrwałe mogą natomiast trwać do 90 dni. Wszystkie ćwiczenia będą obowiązkowe.

RIRM

drukuj