fot.PAP/EPA

Ukraina: wojsko jest w stanie odeprzeć atak Rosjan z Krymu 

Ukraińska armia jest gotowa do odparcia ewentualnego ataku wojsk Federacji Rosyjskiej z okupowanego przez Rosjan Krymu – oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Andrij Łysenko.

– Strona ukraińska dysponuje wystarczającą ilością sił i środków, by spotkać się z wrogiem i mu odpowiedzieć – oznajmił na konferencji prasowej.

Rzecznik RBNiO poinformował, że siły rządowe na wschodzie Ukrainy znowu atakowane są przez wspieranych przez Rosję rebeliantów, którzy nie przestrzegają ustaleń o rozejmie. „W ciągu ostatniej doby nasze straty to jeden zabity i 13 rannych wojskowych” – przekazał.

Łysenko odrzucił także spekulacje, jakoby ukraińskie wojska wycofywały się przed przeciwnikiem w głąb kraju.

– Nasi żołnierze nie odeszli ani na metr od swoich stanowisk, na których pozostawali od czasu podpisania pierwszego protokołu w Mińsku – podkreślił.

Łysenko odniósł się do zawartego 5 września w stolicy Białorusi porozumienia o zawieszeniu broni w walkach na wschodniej Ukrainie, które podpisane zostało wspólnie przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE.

19 września – również w Mińsku – podpisano memorandum, które prócz wstrzymania walk przewiduje także m.in. utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej między ukraińskimi siłami rządowymi a oddziałami separatystów w obwodach donieckim i ługańskim oraz wycofanie z tego regionu zagranicznych formacji zbrojnych.

Jak poinformował w poniedziałek ukraiński ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk, w rejonach Donbasu, które opanowane są przez separatystów, trwa obecnie rotacja wojsk rosyjskich i zwożony jest tam nowy sprzęt.

„Według naszych ocen na terytorium Donbasu znajduje się dziś blisko 3 tys. rosyjskich żołnierzy” – napisał Tymczuk na swoim Facebooku.

PAP

drukuj