fot. twitter.com/PremierRP

Premier Szydło: w Polsce nie zostanie podniesiony stopień alarmowy

Polska nie podniesie stopnia alarmowego w związku z atakami hackerskimi, jakie miały miejsce na całym świecie; sytuacja jest stale monitorowana – oświadczyła premier Beata Szydło. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił z kolei, że system zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce działa.

Prezes Rady Ministrów zwołała dziś posiedzenie Rządowego Zespołu Zrządzania Kryzysowego, podczas którego omawiano sytuację w Polsce. Fala ataków hackerskich dotknęła wczoraj wiele firm i instytucji na Ukrainie, w Rosji, a następnie w Europie Zachodniej, aż dotarła do USA.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że nie ma decyzji o podwyższeniu stopnia alarmowego, a sytuacja jest ciągle monitorowana.

Po analizie sytuacji przez służby nie zdecydowaliśmy się na podjęcie decyzji o podwyższeniu stopnia alarmowego. Natomiast zostały sformułowane wytyczne i zalecenia, które w tej chwili zostaną przekazane do wszystkich instytucji i komórek. Mogę powiedzieć, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana – wskazała polska premier.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że zalecenia zostaną przekazane odpowiednim instytucjom za pośrednictwem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jak mówił, zalecenia mogą wydawać się oczywiste, ale dotyczą one ważnych spraw.

– Kwestia przygotowywania kopii bezpieczeństwa, kwestia uaktualniania systemów bezpieczeństwa, kwestia współpracy z CERT-ami, kwestia szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów – to są te działania, które musza być podjęte, by zapewnić cyberbezpieczeństwo w Polsce – podkreślił minister spraw wewnętrznych.

Jeden z amerykańskich producentów oprogramowania antywirusowego wskazał, że za atakiem stoi grupa hakerska Lazarus, którą wiąże się z Koreą Północną. Z kolei Strona ukraińska odpowiedzialnością za cyberatak obciążyła Rosję.

RIRM

drukuj