fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier M. Błaszczak: Decyzja USA o przekazaniu systemu Patriot pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed atakami Rosji

Decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu systemu Patriot pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną Ukrainy – powiedział dziś  wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Ukraina wielokrotnie kierowała do zachodnich sojuszników prośby o dostarczenie tego rodzaju sprzętu.

O zamiarze przekazania ukraińskim siłom zbrojnym baterii Patriot Biały Dom poinformował w środę, jeszcze przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie. O taki sprzęt apelowała strona ukraińska – Patrioty to bowiem zaawansowane systemy przeciwlotnicze, które miałyby duże znaczenie dla ochrony Ukrainy przed powtarzającymi się zmasowanymi atakami rakietowymi ze strony Rosji.

Podczas spotkania z mediami dziś rano szef MON, Mariusz Błaszczak stwierdził, że środowisko polityczne Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny miało rację ws. Patriotów.

„Kiedy mówiliśmy o tym, że należy przekazać Ukrainie Patrioty, myśleliśmy o bezpieczeństwie Polski, o bezpieczeństwie Ukrainy i o bezpieczeństwie całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego” – mówił minister obrony narodowej.

Wicepremier dodał, że wówczas sformułował propozycję, aby zestawy Patriot z Niemiec zostały rozmieszczone na zachodniej Ukrainie.

„Ta propozycja wywołała dyskusję, dziś możemy powiedzieć z satysfakcją, że Stany Zjednoczone zdecydowały o przekazaniu systemu Patriot na Ukrainę, to bardzo dobra decyzja” – oświadczył szef MON.

Według niego jest to „decyzja, która pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną Ukrainy”.

„To spowoduje zmniejszenie zagrożenia blackoutami, a więc to spowoduje także fakt, że Ukraińcy nie będą w ten sposób zmuszani do emigracji, do opuszczenia swojego państwa” – powiedział szef MON.

Polityk podkreślił także, że z całą pewnością system Patriot sprawdzi się na Ukrainie.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska „partycypowała, partycypuje i będzie partycypować w pomocy świadczonej Ukrainie”.

„Nie ulega żadnej wątpliwości, że gdyby nie wsparcie ze strony Polski, ze strony polskich władz, to pomoc na Ukrainę nie mogłaby być przekazywana” – powiedział wicepremier.

Podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę i militarnie, i humanitarnie.

Szef MON mówił też, że opozycja w Polsce krytykowała go za propozycję rozmieszczania zestawów Patriot z Niemiec na zachodniej Ukrainie, że m.in. były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO) i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Mirosław Różański, przekonywali, iż nie jest możliwe przekazanie Patriotów na Ukrainę.

„Po raz kolejny mylili się albo świadomie wprowadzali opinię publiczną w błąd, co świadczy o braku kwalifikacji tych panów do sprawowania rządów” – stwierdził szef MON.

Ponadto przypomniał, że za rządów PO-PSL jednostki wojskowe w Polsce były likwidowane.

„Nie dbali o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Gdy rządzi PiS, zwiększamy liczebnie polskie siły zbrojne, wyposażamy polskie siły zbrojne w nowoczesną broń, a więc wzmacniamy bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Dodał, że Polska zamówiła system Patriot w 2018 roku, a pierwsze wyrzutnie są w naszym kraju.

„Nasi żołnierze ćwiczą obsługę tego systemu, zamówiliśmy także system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy krótkiego zasięgu w ramach programu Narew, we współpracy z Brytyjczykami. Już pierwsza bateria tego systemu jest w Polsce, trafiła na wyposażenie do 18. Dywizji Zmechanizowanej, do pułku przeciwlotniczego” – powiedział szef MON.

„Priorytetem rządu polskiego, polskich władz – myślę tutaj również o zwierzchniku sił zbrojnych, prezydencie Andrzeju Dudzie – jest wzmacnianie polskich sił zbrojnych” – zaznaczył minister.

Szef MON postulował, by baterie systemu Patriot należące do wojsk niemieckich, które strona niemiecka chciała wysłać do Polski w celu wzmocnienia jej obrony powietrznej po upadku zbłąkanej ukraińskiej rakiety przeciwlotniczej w przygranicznym Przewodowie, zostały rozlokowane w zachodniej części Ukrainy, by móc jednocześnie chronić tereny tego państwa i polską granicę.

Na początku grudnia Mariusz Błaszczak napisał w mediach społecznościowych, że po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjął decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Poinformował wtedy o przystąpieniu do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w polski system dowodzenia.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl