Andrzej Duda przebywa z wizytą w Gruzji

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Gruzji w związku z obchodami stulecia proklamowania I Demokratycznej Republiki Gruzji. W uroczystościach biorą udział także inni przywódcy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Andrzej Duda brał dziś udział w Forum Ekonomicznym w Tbilisi. Odbywa się ono we współpracy z fundacją organizującą Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Polski prezydent wraz z prezydentem Słowacji oraz prezydentem Gruzji i gruzińskim premierem wziął udział w otwarciu Forum Ekonomicznego. Andrzej Duda przywołał słowa byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że bez suwerennej Gruzji nie będzie bezpiecznej Europy, a co za tym idzie – Polski.

– Z całą pewnością patrząc dziś na to forum, gdzie Polska wspiera także to dzisiejsze spotkanie i jego organizację, jestem przekonany, że (Lech Kaczyński – red.) patrzyłby na nas z wielką radością i satysfakcją i z całego serca gratulowałby Gruzji tego wspaniałego 100-lecia – mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent odwołując się do Forum Ekonomicznego, jakie odbyło się w Polsce w Krynicy, podkreślał, że jego celem była dyskusja na ważne tematy, umożliwiające zawieranie nowych kontaktów, które w przyszłości zaowocują wzmocnieniem współpracy.

– Gruzja jest absolutnie ważnym partnerem Polski w regionie Kaukazu Południowego. Mam nadzieję, że ta nowa, tworzona dzisiaj platforma kontaktów, jaką staje się to forum, poszerza możliwości polsko-gruzińskiej współpracy, zawłaszcza ekonomicznej, handlowej i inwestycyjnej – wskazał Andrzej Duda.

Warunkami pomyślnego wzrostu gospodarczego są przede wszystkim bezpieczeństwo i pokój, ale także – jak wskazał prezydent – „spójność społeczna”. Wzrost nie może odbywać się za cenę pogłębienia społecznych różnic.

– Różnice te należy niwelować, czemu mają służyć choćby realizowane w Polsce programy społeczne, takie jak program 500 plus, poprawiające sytuację rodzin czy program Mieszkanie plus, dający młodym ludziom szanse na pierwszy własny kąt, żeby założyć rodzinę. Naszym celem nie powinien być jedynie wzrost gospodarczy, ale przede wszystkim zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy – podkreślił Andrzej Duda.

Trzecim warunkiem wzrostu gospodarczego – jak mówił polski prezydent – jest wolny handel, który gwarantuje możliwość dobrej współpracy międzynarodowej. Andrzej Duda zaznaczył, że potencjał polsko-gruzińskiej współpracy gospodarczej nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Według niego, obszarami, w których ta współpraca może się odbywać, jest m.in. udział polskich firm w realizacji strategicznego programu rozwoju hydroenergetyki w Gruzji, ale nie tylko.

– Obiecujące jest także zainteresowanie gruzińskich partnerów polskimi propozycjami w zakresie zielonych technologii, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i gospodarki odpadami – mówił prezydent.

Istotnym obszarem jest także współpraca transportowa.

– Wsparcie dla powstawania (…) multimodalnego korytarza transportowego Zachód-Południe, łączącego Indie przez Iran, a następnie Azerbejdżan, Gruzję, Ukrainę i Polskę do Europy Zachodniej – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent Polski zaznaczył również, że są to szlaki, które mogłyby stać się alternatywą dla tych biegnących przez Rosję.

TV Trwam News/RIRM

drukuj