fot. PAP/Maciej Kulczyński

Szczecin: Wręczono medale „Pro Patria”

W Szczecinie wojewoda Tomasz Hinc wręczył medale „Pro Patria”. Są one przyznawane za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.

Jesteście państwo wyjątkowymi strażnikami tej wielkiej, zbiorowej pamięci narodu i za to w imieniu władz Rzeczypospolitej serdecznie wam dziękuję – podkreślił w swoim wystąpieniu wojewoda Tomasz Hinc.

– Wyjątkowość ta polega na tym, że będąc dzisiaj odznaczonymi byliście państwo w przeszłości uczestnikami strajków, protestów, które miały miejsce w Szczecinie w grudniu 1970 r., w sierpniu 1980 r. i w latach późniejszych. Aktywnie uczestniczyliście państwo w strukturach podziemnej „Solidarności”, dając wówczas świadectwo patriotyzmu, odwagi oraz przywiązania do idei wolnej i niepodległej Polski – powiedział Tomasz Hinc.

Ojczyzna, gdy mówię, dzieje Polski zaczynają we mnie żyć – mówił ks. abp Andrzej Dzięga.

– Ojczyzna, gdy mówię, zapach domu czuję i głos matki słyszę, często niosący modlitwę i dotknięcie dłoni ojca i jego ton czasem stanowczy i jego zmęczenie – mówił ks. Biskup.

Łącznie, na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień’70/Styczeń’71”, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał 15 medali „Pro Patria”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj